Primul pugilist român calificat la JO. Turneul preolimpic de la Londra s-a anulat după numai două zile, dar Cosmin Gîrleanu a reușit să obțină biletul olimpic în ultima gală a competiției

Cosmin Gîrleanu este primul boxer român calificat la Jocurie Olimpice de la Tokyo 2020. Hunedoreanul în vârstă de 20 de ani a obținut biletul olimpic în ultima gală a turneului european de calificare de la Londra. Cu câteva ore înainte de începerea reuniunii, CIO anunțase că suspendă competiția, începând de marți.

Turneul preolimpic de box de la Londra a fost una dintre puținele competiții care au început așa cum fuseseră programate. Și asta doar pentru că a fost găzduită de Marea Britanie, țară care a tratat într-o notă proprie pandemia de coronavirus.

După două zile de întreceri, Comitetul Internațional Olimpic, sub a cărui coordonare s-a derulat turneul, a decis că riscul este prea mare și a suspendat turneul. Luni după amiază s-a făcut anunțul, dar a fost permisă desfășurarea ultimei gale. Decizia de a permite desfășurarea ultimei gale a fost o șansă mare pentru românul Cosmin Gîrleanu (categoria 52 kg). Hunedoreanul a avut parte de o tragere la sorți favorabilă, cu o singură victorie necesară pentru a ajunge în sferturile de finală (primii opt), rezultat echivalent cu calificarea la JO. Gîrleanu a avut un meci dificil, cu azerul Rufat Huseynov, fost campion olimpic de tineret, dar a reușit să se impună cu o decizie la limită, scor 3-2.

În competiție mai rămăsese și Andrei Arădoaie (cat. 81 kg), învingător înainte de limită (RCS), duminică, în meciul cu bulgarul Blagoy Naydenov. Arădoaie ar fi trebuit să boxeze marți, pentru calificarea în sferturile de finală, cu britanicul Benjamin Whittaker.

CIO a decis suspendarea competiției, dar nu a anunțat deocamdată care va fi procedura de atribuire a locurilor rămase neocupate la acest turneu, dar și la cel mondial, care urma să se desfășoare la Paris.

Publicat: 16 03. 2020, 22:20
Actualizat: 16 03. 2020, 22:30