Performanță superbă pentru boxul românesc: două medalii de aur la Campionatul European de tineret de la Brăila

UPDATE: A doua medalie de aur pentru România la Campionatul European de tineret de la Brăila. Paul Andrei Arădoaie l-a învins la puncte pe rusul Muslim Gadjimagomedov (3-2), la categoria 81 de kilograme, și a adus a doa distincție pentru delegația României.

Pugilistul Robert Jitaru s-a impus, marți, scor 3-2 la puncte, în disputa cu Peter McGrail și a câștigat medalia de aur la categoria 56 kg, în cadrul Campionatelor Europene Under 22 de la Brăila

Robert Jitaru, originar din Brăila, s-a impus la capătul unui meci extrem de echilibrat. Jitaru a reușit să acumuleze punctele în prima și a treia repriză, în care care a fost mult mai agresiv decât adversarul său. Runda secundă i-a aparținut sportivului englez, dar scorul final a fost 3-2 pentru pugilistul român.

În sferturile de finală ale categoriei 56 kg, brăileanul Robert Jitaru a reușit să obțină o victorie clară în meciul cu albanezul Krenar Zeneli, 5-0.

În penultimul act, Robert Jitaru l-a învins pe slovacul Viliam Tanko. Slovacul câștigase în sferturi, decizie 4-1, meciul cu Nandor Csoka din Ungaria.

Publicat: 21 03. 2017, 19:44
Actualizat: 21 03. 2017, 19:45