Mihai Nistor, oprit de medicii AIBA să boxeze la Mondiale. România, pentru prima dată în istorie fără niciun reprezentant la CM

Singurul boxer român calificat la Campionatele Mondiale de amatori a făcut deplasarea la Doha, dar a picat testul medical obligatoriu înaintea oricărei competiții. Mihai Nistor (cat. supergrea / +91 kg) a fost oprit să boxeze de medicii AIBA, care au considerat că elevul lui Relu Auraș nu s-a recuperat total după meciul câștigat la Hamburg, cu germanul Pfeifer. Nistor a câștigat pe 22 septembrie centura mondială APB la supergrea, dar a ieșit din lupta adjudecată prin KO Tehnic cu ochii tumefiați. „Problemele sunt la interior, sub pleoapă. Acolo s-au produs niște leziuni care sperăm să se repare până la mondiale, pentru că Mihai vrea să boxeze la Doha”, declara Relu Auraș la începutul lunii octombrie. Din păcate, medicii competiției au considerat că nu-l pot expune pe român, astfel că acesta a fost lăsat în afara competiției.

Problemele lui Nistor au făcut ca România să nu aibă niciun reprezentant la Campionatele Mondiale de amatori, situație întâlnită pentru prima oară în istoria competiției ce a debutat în 1974, la Havana. În clasamentul all-time al Mondialelor, România este încă pe locul 6, cu 29 de medalii: 7 de aur, 5 de argint, 17 de bronz. Ultima medalie cucerită de tricolori a fost bronzul lui Bogdan Juratoni, din 2011.

Mihai Nistor este deja calificat la Jocurile Olimpice de la Rio.

Publicat: 05 10. 2015, 21:17
Actualizat: 05 10. 2015, 21:18