Mayweather, victorie muncită cu Maidana. Gavril, un nou pas spre titlul mondial

Boxerul american Floyd Mayweather (37 de ani) a obținut sâmbătă noapte, la MGM Grand din Las Vegas, a doua victorie majoritară consecutivă. „Money” l-a învins la puncte, după 12 reprize, pe argentinianul Marcos Maidana, însă la fel ca și la meciul anterior, cu Saul Alvarez, unul dintre arbitri a dat o decizie de egalitate, 114-114. Celelalte două „buletine” i-au fost favorabile lui Mayweather, 116-112, 117-111, acesta unificând centurile WBC și WBA la semimijlocie. Cel mai în vogă boxer al momentului rămâne neînvins la profesioniști (46-0, 26 KO), chiar dacă a trecut, conform specialiștilor americani, peste cel mai dificil test din carieră.

Mayweather a muncit din greu pentru a câștiga în fața unui argentinian care a impus din start un ritm infernal. În prima repriză, pe care a primit-o pe toate cele trei buletine de arbitraj, Maidana a lansat o sută de lovituri, conform compubox. Momentele sale de dominare s-au consumat în special atunci când a reușit să-l ducă pe Mayweather în corzile ringului. Când lupta s-a dus în mijlocul arenei, cel care a controlat ostilitățile a fost americanul. În repriza a patra, Mayweather s-a ales cu o tăietură la ochiul drept, în urma unei lovituri neintenționate cu capul a adversarului său, iar per total, a încasat 221 de lovituri, mai mult decât în oricare meci al carierei sale. „El a dominat câteva reprize, dar eu am dominat mai multe. Vreau revanșa”, a clamat Maidana (30 de ani / 35-4, 31 KO). „Maidana este un boxer valoros. Dacă fanii vor să-l mai vadă o dată în ring cu mine, vom boxa din nou”, a spus și Mayweather.

„Îmi continui drumul spre titlul mondial”

Pentru boxul românesc, gala de la MGM Grand a avut un al doilea pol de interes. Băcăuanul Ronald Gavril, unul dintre boxerii lui Mayweather din „TMT”, a mai făcut un pas spre visul său de a ajunge campion mondial. Roni l-a învins prin KO Tehnic în repriza a patra pe Tyrell Hendrix, înregistrând astfel a noua victorie din tot atâtea meciuri disputate (a șaptea înainte de limită). O serie de lovituri dure l-a obligat pe arbitrul Russell Mora să oprească lupta în minutul 1:48 al reprizei a patra din cele opt programate. „Am promis > – m-am tinut de cuvant. Îmi continui drumul spre titlul mondial”, a fost mesajul apărut imediat după gală pe pagina de facebook a lui Ronald.

Pentru boxerul manageriat de Chris Gănescu este a treia prezență alături de Floyd Mayweather în evenimentele de talie mondială pe care acesta le organizează.

Publicat: 04 05. 2014, 11:28
Actualizat: 04 05. 2014, 11:29