Ciocan, victorie mare în fața unui american mic! Românul a trecut de Johnson după 10 reprize

Boxerul român Cristian Ciocan (26 de ani, 15-3, 10 KO) a câștigat mai ușor decât se aștepta meciul cu americanul Kevin Johnson (34 de ani, 29-4, 14 KO), disputat vineri seară la Hamburg (Germania). Victoria a fost una unanimă, la puncte, după 10 reprize.

Lupta a fost una fără strălucire. Nu s-au schimbat lovituri grele, nu a fost ritm sau suspans în ring. Ciocan a făcut atât cât trebuia să câștige în fața unui adversar care declara în ziua premergătoare că românul este doar un boxer de categoria C. Dacă Ciocan este un pugilist de mâna a treia, Johnson e de nivelul patru, sau mai jos, fiind dovada vie a faptului că America este într-o criză teribilă de pugiliști la categoria grea. Conform boxrec, Kevin Johnson este numărul zece în clasamentul boxerilor activi din SUA însă prestația lui de la Hamburg a fost modestă. Meciurile sale cu Vitali Klitshko (înfrângere la puncte în 2009) sau cu Tyson Fury (eșec după 12 reprize în 2012) par a fi simple alibiuri. Este de ajuns să spunem că americanul a așteptat șase reprize până să lanseze un atac mai închegat.

Cristian Ciocan are meritul de a fi dus la capăt planul său de luptă și de a-și fi trecut astfel în palmares un succes care contează în drumul lui spre un meci eliminatoriu de titlul mondial. În fond, cu atât rămâne, dincolo de cele câteva iritații provocate pe la urechi de loviturile ratate ale americanului. Unul dintre arbitrii judecători de la acest meci a fost Mihai Leu.

Publicat: 21 12. 2013, 00:23
Actualizat: 21 12. 2013, 08:03