„Bombardierul” Viorel Simion, învins la puncte pe Wembley, după 12 reprize de mare luptă

Boxerul român Viorel Simion (36 de ani, 21-2, 9KO) a ratat șansa de a deveni challenger la titlul mondial IBF la categoria pană. „Bombardierul” a fost învins la puncte, după 12 reprize, de britanicul Scott Quigg, într-un meci desfășurat pe stadionul Wembley din Londra, în deschiderea încleștării dintre Wladimir Klitshko și Anthony Joshua. Decizia arbitrilor a fost unanimă în favoarea lui Quigg: 117-111, 117-111, 115-113.

Simion a început bine și a câștigat primele două reprize, în care și-a găsit mai bine distanța și ritmul. Bucureșteanul a condus lupta și a punctat cu directe de stânga, croșee și cu lovituri la corp. Din repriza a treia, Quigg a schimbat tactica. A trecut la atac, l-a pus sub presiune pe român și a ieșit în avantaj la loviturile tari. Simion a răspuns de fiecare dată, dar parcă fără să aibă aceeași vitalitate și forță ca adversarul său. Britanicul și-a trecut astfel în cont următoarele patru reprize.

Din rundul șase, Simion și-a regăsit ritmul. S-a lovit mult, de ambele părți, iar lupta a curs în echilibru până la final. Simion a înregistrat astfel a doua înfrângere din carieră. El a pierdut în urma acestui meci centura IBF Inter-continental.

Publicat: 29 04. 2017, 23:25
Actualizat: 29 04. 2017, 23:26