Andrei Arădoaie, vedeta Naționalelor de box. Dinamo și Steaua și-au luat partea leului: 7 titluri din 10

Campionii naționali la box pe anul 2017 au fost stabiliți vineri seara, la Circul Metropolitan din Capitală, în cadrul unei gale finale cu de toate: organizare excelentă, peste 1200 de spectatori, meciuri bune și mai puțin bune, VIP-uri în tribună. Partea leului a fost luată anul acesta de cele două mari cluburi din București, Dinamo și Steaua. Dintre cele zece titluri puse în luptă, patru au ajuns în Șoseaua Ștefan cel Mare (locul 1 în clasamentul general) și trei la trupa militară. Au mai intrat în clubul campionilor câte un pugilist de la CSM Bacău, Rovinari și Mioveni. Au fost categorii depopulate, unde s-a disputat direct finala, dar și unele consistente.

Vedeta competiției a fost Andrei Arădoaie (categoria grea, 91 kg), de la CS Dinamo. Finala dintre el și Cătălin Cristea de la Târgoviște a fost pusă strategic în încheierea galei, iar organizatorii s-au dovedit inspirați. Dublul campion european (de tineret și de U22) s-a impus la puncte, după trei reprize, în fața unui adversar care s-a dovedit bine pregătit și periculos până prin repriza . S-au schimbat lovituri puternice, cu un plus evident în dreptul lui Arădoaie, boxerul mai complet, iar fanii au savurat spectacolul boxului adevărat. La numai 21 de ani, Arădoaie și-a confirmat statutul de mare speranță a boxului românesc.

O finală interesantă s-a dovedit a fi și cea de la semiușoară (60 kg), dintre Răzvan Andreiana (Dinamo) și tânărul Andrei Udubașa (Rm. Vâlcea). Mult mai experimentat, Andreiana s-a impus la puncte, 4-1, însă Udubașa este un pugilist de viitor.

Robert Jitaru (56 kg), Bogdan Juratoni (81 kg) și Mihai Nistor (+91 kg) și-au confirmat fără problem statutul de lideri la categoriile lor de greutate, la fel ca și Marian Pița (69 kg), care a câștigat titlul fără să lupte în finală –  adversarul său nu s-a prezentat dimineață la cântarul oficial.