Bogdan Dinu, a doua înfrângere consecutivă prin KO. Românul a fost învins de bulgarul Kubrat Pulev în repriza a șaptea. „A lovit de câteva ori murdar, dar acesta e boxul”

Boxerul român Bogdan Dinu, 32 de ani, a fost învins sâmbătă noapte la Costa Mesa (SUA), de bulgarul Kubrat Pulev, 37 de ani, în cadrul unui gale atractive produse de ESPN. Meciul s-a încheiat în repriza a șaptea, când Dinu a pus de trei ori genunchiul jos.

Bogdan Dinu și-a făcut multe speranțe în meciul cu veteranul Kubrat Pulev, însă bulgarul s-a dovedit un adversar puternic și experimentat. În repriza a patra, românul l-a pus pe adversarul său în dificultate, cu un croșeu curat de dreapta care i-a spart arcada. Pulev a dus meciul mai departe cu sângele șiroindu-i pe față, însă a gestionat situația cu mult calm.

În repriza a șaptea, Dinu a început să nu mai aibă prospețime fizică, iar câteva croșee de dreapta ale bulgarului, destul de largi, l-au înghesuit pe buzoian în colțul ringului. Aflat în dificultat, Dinu a fost obligat să pună un genunchi jos, iar din inerție, Pulev i-a mai scăpat un croșeu în ceafă. Arbitrul a oprit meciul, i-a dat șansa lui Dinu să-și revină, dar a validat KD-ul și i-a dedus bulgarului un punct, pentru lovitura din ceafă. Meciul a continuat după câteva minute, dar românul a mai fost pus de două ori jos, ultima dată fără să se mai ridice.

Pentru Dinu este a doua înfrângere consecutivă prin KO după cea suferită în fața lui Jarrell Miller (pe 17 noiembrie), partidă disputată tot în SUA. „A fost un meci bun. L-am prins de câteva ori. El a lovit de câteva ori murdar, în ceafă. Dar acesta este boxul. Am vrut să continui lupta, dar nu am mai fost capabil”, a declarat Dinu, care are un palmares de 18 victorii (14 KO) și două înfrângeri.

Prin acest succes, Kubrat Pulev, 27-1, 14 KO,  devenit challenger la tiltul mondial IBF deținut de Anthony Joshua.

Foto credit: maxboxing.com

Publicat: 24 03. 2019, 14:01
Actualizat: 24 03. 2019, 14:02