Washington Wizards s-a impus în derby-ul Conferinței de Est cu Cleveland Cavaliers

Washington Wizards a câștigat, duminică, meciul din deplasare la Cleveland Cavaliers, scor 127-115 (40-26, 31-35, 25-30, 31-24), în derby-ul Conferinței de Est din Liga nord-americană de baschet masculin (NBA).

Wizards s-a aflat mereu la conducere și a avut un avans maxim de 17 puncte, în sfertul doi. Cavaliers s-a apropiat la doar trei puncte spre finalul sfertului al treilea, 89 – 92, dar ultimul act a fost dominat categoric de către oaspeți. Ambele echipe au jucat meciuri consecutive în decursul a 24 de ore.

John Wall (37 de puncte, 11 pase decisive, 4 recuperări) și Bradley Beal (27 de puncte, 6 pase decisive, 4 recuperări) au fost providențiali pentru Washington Wizards, în timp ce LeBron James (24 de puncte, 8 pase decisive, 11 recuperări) și Kyrie Irving (23 de puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări) s-au remarcat de la Cleveland Cavaliers.

În urma acestui rezultat, Washington Wizards se află pe locul 3 în Conferința de Est, cu 45 de victorii și 28 de înfrângeri. Cleveland Cavaliers, deja calificată în play-off, se menține pe prima poziție în aceeași Conferință, cu 47 de succese și 25 de eșecuri.

Tot duminică s-au mai înregistrat următoarele rezultate în NBA:

• Dallas Mavericks – Toronto Raptors 86-94 (22-30, 22-24, 20-20, 22-20)
  • San Antonio Spurs – New York Knicks 106-98 (33-23, 28-20, 17-31, 28-24)
  • Portland Trail Blazers – Minnesota Timberwolves 112-100 (27-21, 33-25, 34-28, 18-26)