VIDEO Slam-dunk la buzzer-beater. Victorie neașteptată a lui Orlando Magic în fața lui Durant după un contraatac-fulger de 4 secunde

Tobias Harris a adus aseară victoria lui Orlando Magic în fața Oklahomei City Thunder, scor 103-102, după ce a reușit un slam-dunk în ultima secundă a partidei

• Magic, una dintre cele mai slabe echipe din NBA, a obținut o victorie neașteptată, după ce Thunder conducea la pauză cu 65-51
  • Steve Nash a devenit al treilea jucător după Kareem Abdul-Jabbar și John Stockton care joacă în ziua în care a împlinit 40 de ani
  • Soarta antrenorului lui Knicks, Mike Woodson, atârnă de un fir de păr, deși new-yorkezii au câștigat aseară cu Denver Nuggets, scor 117-92

Kevin Durant a ratat aruncarea care a dus la slam-dunk-ul lui Harris

Rar se întâmplă ca o victorie în NBA să vină ca urmare a unui slam-dunk la buzzer-beater. Însă exact asta a făcut aseară Orlando Magic. Și în fața cărui adversar! Chiar în fața liderului din Vest, Oklahoma City Thunder, care avea doar 11 eșecuri până la meciul de aseară. Însă Magic, penultima clasată în Est, a reușit marea surpriză, impunându-se cu 103-102 în fața lui Thunder, după o fază incredibilă în ultimele 10 secunde! După ce superstarul lui Thunder, Kevin Durant (29 de puncte, 5 recuperări, 12 assisturi) a ratat cu patru secunde înainte de final, Victor Oladipo (14 puncte, 5 recuperări, 3 assisturi, 2 intercepții) a recuperat mingea, a alergat ca un nebun spre panoul advers și i-a pasat lui Maurice Harkless. Blocat, acesta a pasat înapoi către Tobias Harris, care a marcat coșul victoriei printr-un slam-dunk de efect, lansat când timpul de joc arăta fix 00,1 secunde rămase! A fost o victorie cu atât mai dulce cu cât Thunder conducea la pauză cu 65-51! „E terenul nostru, nu ne lăsăm învinși ușor”, a declarat Victor Oladipo, la finalul partidei. A fost a 15-a victorie în 52 de meciuri pentru Magic, care are însă doar trei victorii în deplasare, fiind pe locul 14 în Est. Thunder (40-12), în ciuda eșecului, rămâne fără probleme pe primul loc în Vest.

Evoluția excelentă a lui George Hill (stânga) a adus a 39-a victorie pentru Indiana Pacers în acest sezon

Seara carierei pentru George Hill

Pentru Portland Trail Blazers, road trip-ul din Est nu merge chiar bine! Miercuri, Blazers a pierdut pentru prima dată în deplasare în acest sezon în fața unei echipe din Est. În timp ce aseară, echipa lui Terry Stotts a cedat pentru a doua oară, scor 118-113, după o repriză de prelungiri, în fața Indianei Pacers. Asta deși Damian Lillard, omul care va participa la toate concursurile de îndemânare la All Star Game-ul de săptămâna viitoare, a încheiat partida cu 38 de puncte, 3 recuperări și 11 pase decisive. Însă defensiva lui Pacers a avut ultimul cuvânt. Mult mai incisivi, parcă și mai puternici din punct de vedere fizic în prelungirile partidei, jucătorii lui Frank Vogel au reușit să aducă o nouă victorie în contul echipei din Indianapolis. Și, dacă Paul George (17 puncte, 6 recuperări, 7 assisturi) a avut o nouă seară slabă, a cincea cea mai slabă din acest sezon, cu doar 5 aruncări transformate din 23 încercate, George Hill (37 de puncte, 9 recuperări, 8 assisturi) a reușit cel mai bun meci din carieră, aducând de unul singur victoria lui Pacers! Care domină autoritar Estul, cu 39 de victorii și 10 eșecuri, patru victorii mai mult decât Miami Heat. Blazers (35-15), la a treia înfrângere din ultimele cinci meciuri, e pe 3, dar are trei eșecuri mai puțin decât Clippers (35-18), locul 4 în acest moment.

La 40 de ani, Steve Nash – de două ori MVP în NBA (2005, 2006) – vrea să demonstreze că încă mai poate

Happy birthday, Steve Nash!

19 puncte, 4 recuperări și 5 assisturi. Acesta a fost box-score-ul reușit aseară de Steve Nash în victoria lui Los Angeles Lakers, scor 112-98, obținută pe terenul Philadelphiei 76ers. Un box score reușit chiar în ziua în care Nash a împlinit 40 de ani, consolidându-și poziția de cel mai experimentat jucător care evoluează în acest moment în NBA! „Pur și simplu, mă simt bine. E greu să joc în fiecare zi, dar mă simt bine. Sunt fericit că încă pot face diferența pe teren”, a spus Nash, care a devenit al treilea jucător după Kareem Abdul-Jabbar și John Stockton care joacă în ziua în care a împlinit 40 de ani! Totuși, în ciuda victoriei, Lakers (18-32), locul 13 în Vest, e departe de o echipă cu pretenții. La fel și 76ers (15-36), care a pierdut pentru prima dată șapte meciuri consecutive acasă în ultimii 10 ani și ocupă doar locul 13 în Est.

Potrivit presei americane, soarta lui Mike Woodson (dreapta) depinde de Carmelo Anthony (stânga)

Anthony și-a îngenunchiat fosta echipă

Carmelo Anthony nu și-a iertat fosta echipă! Plecat de la Denver Nuggets în 2011 pentru a evolua la Knicks, Melo nu a fost încă uitat de fanii din Denver, unde a jucat opt ani! Și le-a readus aminte acestora de ce a fost unul dintre favoriții orașului, după ce a marcat 31 de puncte în victoria lui Knicks în fața lui Denver de aseară, scor 117-90! Suficient, mai ales că a fost odihnit de antrenorul Mike Woodson în întreg sfertul patru! Însă Knicks (20-30), locul 10 în Est, continuă să fie la 2 victorii în spatele lui Charlotte Bobcats (22-28), locul 8. Iar soarta antrenorului Mike Woodson atârnă de un fir de păr, după ce patronul James Dolan s-a întâlnit cu Anthony la mijlocul săptămânii pentru a discuta planurile pentru următoarele sezoane, în cazul în care Melo decide să rămână la Knicks.