VIDEO | Renăscuți. Indiana Pacers a câștigat clar primul meci al finalei din Est cu Miami Heat

Indiana Pacers a condus pe tot parcursul partidei cu Miami Heat, prima a finalei Conferinței de Est și a preluat conducerea la general, după ce s-a impus cu 107-96

• În ultimele două sezoane, Miami Heat nu a câștigat decât un singur meci din cele opt jucate pe terenul Indianei Pacers
  • După ce a pierdut primul joc în play-off în epoca „James-Wade-Bosh”, Heat a revenit mereu și a câștigat toate cele cinci serii
  • Campioana continuă să nu găsească soluții pentru oprirea lui Roy Hibbert, pivotul lui Pacers

Primul duel dintre Paul George și LeBron James a fost câștigat de jucătorul Indianei Pacers

Indiana Pacers a terminat în genunchi sezonul regulat al NBA și a fost la un singur pas de eliminare în primul tur din play-off, după ce Atlanta Hawks a condus în ultimele cinci minute atât în meciul șase, cât și în jocul decisiv. Însă odată cu seria cu Washington Wizards, ceva s-a schimbat în jocul lui Pacers. Jucătorii au părut mult mai focusați pe ceea ce au de făcut, au reînvățat să joace excelent în apărare, iar cheia renașterii lui Pacers a fost pivotul Roy Hibbert. Criticat după ce nu a reușit să marcheze nici măcar un punct în primul meci cu Wizards, Hibbert și-a revenit și are o medie de 15,5 puncte și 6,83 recuperări pe meci în ultimele șase partide. Iar în victoria cu Heat de duminică seară, scor 107-96, pivotul lui Pacers a fost decisiv.

Heat n-a condus nici măcar o secundă

E deja cunoscut faptul că Heat nu are un „big man” pentru a-l bloca pe Hibbert, lucru dovedit clar în disputa din finala Estului din sezonul trecut, când Hibbert a dominat-o sub panou pe Heat. Atunci însă, campioana ultimelor două sezoane a găsit cheia pentru a reuși victoria finală cu 4-3 și a se califica în finala NBA. De data aceasta însă, Pacers pare imbatabilă. Cu un Hibbert în mare formă – 19 puncte, 9 recuperări, 3 pase decisive – Indiana a preluat conducerea încă din primele minute ale primului duel cu Heat din finala din Est a acestui sezon, scor 5-0, și nu a fost egalată nici măcar un minut! Motivul? Exact bătălia sub panou, pe care Pacers a câștigat-o cu 38-29. Dar mai ales ofensiv, acolo unde Pacers a marcat 107 puncte, cele mai multe marcate de Pacers într-un meci care nu a avut prelungiri din ultimele trei luni, și cele mai multe înscrise lui Miami în ultimii trei ani! De asemenea, a fost pentru prima dată în istoria lui Pacers când toți titularii au marcat cel puțin 15 puncte într-un meci de play-off. Cel mai bun marcator? Evident, Paul George, cu 24 de puncte, 4 recuperări, 7 pase decisive.

Pacers s-a apărat excelent la Dwyane Wade, unul dintre oamenii-cheie ai lui Heat

James și Wade n-au avut ajutor

În schimb, Heat a capotat în primul meci. Este pentru a cincea oară când, în era „James-Wade-Bosh”, echipa din Miami cedează primul meci al unei serii, câștigând însă duelul de fiecare dată. Ce nu a mers în angrenajul lui Heat? În primul rând, Chris Bosh, care a ratat toate cele cinci aruncări de trei puncte încercate și a reușit doar două recuperări. Se pare însă că Heat nu știe să câștige la Indiana! Campioana ultimelor două sezoane are 6 victorii și un eșec pe teren propriu în fața lui Pacers în ultimele două sezoane, în timp ce în deplasare a câștigat un singur meci și a pierdut șapte! Însă pentru a se califica în finala NBA, LeBron James (25 de puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive, 3 intercepții) și Dwayne Wade (27 de puncte) trebuie să câștige un meci în „Bankers Life Fieldhouse”, având în vedere că Indiana a câștigat sezonul regulat și are un meci în plus pe teren propriu.

Publicat: 19 05. 2014, 10:39
Actualizat: 19 05. 2014, 10:55