VIDEO | L-au dominat psihic pe LeBron. Pacers a forțat meciul 6 în finala din Est cu Miami Heat

Indiana Pacers a câștigat meciul 5 al finalei Conferinței de Est cu Miami Heat, scor 93-90. LeBron James nu a jucat decât 24 de minute, reușind doar 7 puncte, după ce a comis cinci faulturi

• Echipele la care a jucat LeBron au pierdut toate cele 9 meciuri în care James nu a marcat cel puțin 10 puncte în play-off
  • Heat conduce cu 3-2 la general și poate închide seria pe teren propriu, sâmbătă dimineață

Fără LeBron pe teren, Dwyane Wade n-a reușit (încă) să o ducă pe Heat în finala NBA

Înaintea duelului dintre Miami Heat și Indiana Pacers din finala Conferinței de Est, principalul duel, care urma să decidă rezultatul seriei, părea a fi cel dintre LeBron James și Paul George. După primele meciuri a devenit, însă, clar că nu George va fi responsabil pentru a-i pune probleme lui James, ci Lance Stephenson. La doar 23 de ani, conducătorul de joc al lui Pacers l-a provocat permanent, atât pe teren, cât și în afara terenului pe LeBron, însă MVP-ul sezonului trecut a rezistat fără probleme. Până aseară, în meciul cinci al finalei din Est, când Heat a cedat meciul cu 93-90 în fața lui Pacers, după ce LeBron nu a bifat decât 24 de minute jucate, fiind menajat de antrenorul Erik Spoelstra, în urma celor cinci faulturi personale pe care le-a comis până la începutul sfertului trei.

Paul George, senzațional

Rezultatul? Pacers a ajuns să câștige toate cele trei meciuri în care a fost în pericol să fie eliminată în acest play-off, două cu Atlanta Hawks și unul cu Miami. Și victoria a venit chiar după ce James a fost scos, iar Paul George nu a mai avut adversar în repriza a doua a meciului! George, cel mai bun marcator al lui Pacers în acest sezon, a marcat 31 din cele 37 de puncte ale sale în repriza a doua, moment în care Pacers a întors soarta jocului. De fapt, niciun jucător în ultimii 15 ani, aflat într-o echipă care era pe punctul să fie eliminată, nu a marcat la fel de multe puncte ca George în sfertul 4 al meciului de joi dimineață, 21! Dacă la pauză, Heat a condus cu 42-33, iar după primele minute ale sfertului trei, scorul s-a făcut 50-41, Pacers a revenit spectaculos și a întors meciul, conducând cu 64-57 la începutul ultimului sfert. Iar victoria, obținută în ultimele secunde, după ce Chris Bosh a ratat o aruncare de trei puncte, a fost una a dăruirii și a luptei care caracterizează jocul lui Pacers. E drept, a ajutat și problema cu faulturile a lui LeBron James, care nu a marcat nici măcar 10 puncte în meciul de aseară. Însă, cu siguranță, modul în care Lance Stephenson i-a suflat în ureche lui James nu a ajutat. „Regele” va fi motivat în meciul 6, care va avea loc sâmbătă dimineață în Miami. Iar cu o victorie, campioana ultimelor două sezoane se califică din nou în finală, a patra oară la rând!

Publicat: 29 05. 2014, 07:24
Actualizat: 29 05. 2014, 08:53