VIDEO L-a bătut pe Durant, dar a ieșit accidentat. LeBron James, lovit dur de Ibaka

LeBron James a fost accidentat, suferind o contuzie puternică la nas în meciul câștigat de Miami Heat pe terenul Oklahomei City Thunder, scor 103-81

• James se simțea amețit, însă nu a fost comoționat. A devenit incert pentru meciurile cu Bulls și Knicks de pe teren propriu

• Russell Westbrook a revenit după două luni de pauză în echipa lui Thunder, reușind 16 puncte în 24 de minute

• Houston Rockets a ratat șansa de a se apropia de locul secund din Vest, pierzând cu 102-99 pe terenul lui Golden State Warriors

Duelul dintre LeBron și Ibaka a fost unul dintre cele mai interesante și în finala din 2012, câștigată de Heat cu 4-1

A devenit deja clar că lupta pentru titlul de MVP în acest sezon din NBA se va da între Kevin Durant și LeBron James. Până în această fază a sezonului, Durant pare favorit clar, după o serie incredibilă de meciuri cu cel puțin 25 de puncte marcate. Însă din când în când, LeBron dă măsura valorii sale cu câte un meci fabulos. A reușit-o chiar aseară, pe terenul Oklahomei City Thunder, echipa la care joacă Kevin Durant. Pentru că după ce Heat a pierdut cu 112-95 pe teren propriu în fața lui Durant&co. pe 30 ianuarie, campioana a simțit nevoia revanșei. Pe care a obținut-o cu vârf și îndesat, după ce Heat s-a impus cu 103-81 pe terenul lui Thunder, în reeditarea finalei de acum două sezoane.

Iar pentru ca Heat să câștige, campioana are nevoie de fiecare dată de un meci mare din partea lui LeBron James. Pe care aseară, „Regele” l-a reușit! Cu 15 aruncări reușite din 22 încercate, James s-a oprit la 33 de puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Și, probabil, ar fi reușit mai mult dacă nu ar fi fost obligat să iasă de pe teren după ce s-a ciocnit violent de Serge Ibaka, spaniolul provocându-i o accidentare destul de serioasă lui James, după ce l-a lovit când acesta se îndrepta spre coș. Astfel, James, a cărui sângerare la nas nu a putut fi oprită de medici, nu a mai jucat în ultimele 6 minute, iar superstarul lui Heat va suferi un RMN la nas pentru a vedea dacă mai poate evolua în următoarele partide. Însă Heat (39-14) are motive de bucurie. Defensiva, care l-a limitat pe Kevin Durant la doar 28 de puncte marcate, s-a descurcat excelent, iar în clasament echipa e pe locul 2, cu 39 de victorii și 14 eșecuri, la doar două victorii de liderul Indiana Pacers (41-13). De partea cealaltă, Thunder (43-13) păstrează un avantaj de trei victorii, însă beneficiază de revenirea lui Russell Westbrook, care a jucat ieri 24 de minute și a reușit 16 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive. Westbrook nu mai jucase de la Crăciun, suferind o operație la genunchiul care mai avusese o intervenție chirurgicală, după o ruptură de menisc.

Harden a marcat 39 de puncte, dar nu a reușit să aducă victoria lui Houston Rockets în fața lui Warriors

Harden, 39 de puncte!

Houston Rockets a fost la un pas să își consolideze poziția a treia în clasamentul Conferinței de Vest și să se apropie la doar două victorii de locul secund, ocupat de San Antonio Spurs. Însă seria de opt victorii consecutive a „rachetelor” a fost oprită de Golden State Warriors, care a câștigat meciul cu Rockets cu 102-99, după o repriză de prelungiri. Evoluția scorului a fost incredibilă: Warriors a condus permanent în ultimul sfert, însă s-a văzut condusă cu 89-87 cu doar șase secunde rămase de joc. Însă starul californienilor, Stephen Curry (25 de puncte, 6 pase decisive) a egalat aproape de final. Iar în prelungiri, Warriors, condusă excelent de David Lee (28 de puncte, 14 recuperări) a reușit să câștige, oprindu-i excelent pe James Harden (39 de puncte, 4 recuperări, 5 pase decisive) și pe Dwight Howard (11 puncte, 21 de recuperări). Warriors (33-23) câștigă al treilea din ultimele patru meciuri și rămâne pe 7 în Vest, în timp ce Rockets (37-18) staționează pe 3. În celălalt meci al serii, Milwaukee Bucks a pierdut acasă cu Denver Nuggets, scor 90-101.

Publicat: 21 02. 2014, 10:13
Actualizat: 21 02. 2014, 10:14