VIDEO | Heat se îndreaptă către a patra finală consecutivă a NBA. Miami conduce cu 2-1 în finala Conferinței de Est

Miami Heat conduce cu 2-1 în finala Conferinței de Est, după ce s-a impus duminică dimineață cu 99-87 în fața Indianei Pacers

• În ultimele 13 meciuri dintre Heat și Pacers nu se înregistraseră două victorii consecutive ale aceleiași echipe

Niciodată în ultimele 13 dueluri dintre Miami Heat și Indiana Pacers, nu se înregistraseră două victorii consecutive. Tradiția a fost însă ruptă duminică dimineață, după ce Heat s-a impus cu 99-87 în fața lui Pacers în meciul trei al finalei Conferinței de Est, preluând conducerea în duelul dintre cele mai bune echipe ale Conferinței, scor 2-1. Însă victoria nu a fost deloc una ușoară pentru campioana ultimelor două sezoane, care era condusă cu 37-22 după primele 16 minute ale partidei. Situația s-a schimbat însă după ce LeBron James a preluat controlul jocului, dar mai ales după ce Ray Allen a marcat patru aruncări de trei puncte în sfertul patru!

James, cel mai bun marcator

Iar Heat este în acest moment mare favorită la calificarea în a patra finală consecutivă din NBA, lucru pe care nicio echipă nu l-a reușit în ultimii 25 de ani! Campioana are experiența și valoarea necesară să facă 3-1 peste două zile, ducând-o astfel pe Indiana în postura de a fi obligată să câștige meciul 5, care va avea loc în Indianapolis. Însă până atunci, Pacers va avea timpul necesar să studieze ce nu a mers în meciul de aseară. Ceea ce, de fapt, e aproape totul! Defensiv, Pacers nu a avut răspuns pentru LeBron James (26 de puncte, 5 recuperări, 7 pase decisive), Dwyane Wade (23 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) și Ray Allen (16 puncte). În timp ce ofensiv, Paul George (17 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive) a părut că încă resimte efectele comoției cerebrale suferite în meciul 2, când Wade l-a lovit cu genunchiul în cap.

Publicat: 25 05. 2014, 12:44
Actualizat: 25 05. 2014, 12:45