„U” Mobitelco Cluj a învins Asesoft Ploiești, 77-68

Cazanul a dat în clocot în ultimul act al Diviziei A masculine, meciul al treilea fiind cel mai palpitant văzut în ultimii ani în România. Clujul visează frumos la un nou titlu, după 12 ani de așteptări.
O finală mai încinsă nici că se putea. Ca dovadă, alternanța la conducere din primele două sferturi. Echilibrul l-a rupt, după pauza mare, campioana ultimelor patru sezoane, cu opt puncte consecutive într-un interval de nici patru minute marca Arvydas Cepulis: 35-42.

Lituanianul avea să fie eclipsat mai târziu, când LeVar Seals a readus Clujul la viață, în ultimul sfert. Parcă în transă, „Pantera“ a lovit ucigător din orice unghi, chiar și de la nouă metri distanță! Omul meciului, indiscutabil, americanul, cu o mână magică, a pus monopol pe minge.

Așa că, de la 42-51, s-a ajuns la 57-56 pentru gazde. Iar când sârbul Medvedj a copiat precizia de la distanță a lui LeVar, campionii s-au predat. Cel puțin, aseară. „Ne bucurăm cu măsură. Lupta e departe de a se fi terminat“, a declarat Mihai Silvăacșan, căpitanul lui „U“ Mobitelco.
Cu 2-1 la general, Clujul trece iar în avantaj, o nouă victorie, azi, ora 19:30, tot sub panourile clujene, căpătând și mai multă greutate. Finala se joacă pe sistemul „patru din șapte“.