U-BT Cluj-Napoca, la un pas de o performanță extraordinară! Campioana României și-a aflat adversara din sferturile Basketball Champions League

Meciul de baschet masculin dintre U BT Cluj-Napoca si CSM CSU Oradea, contand pentru finala Ligii Nationale de Baschet Masculin, desfasurat in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, luni 20 iunie 2021. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

U Banca Transilvania Cluj și-a aflat adversara din sferturile Basketball Champions League, după ce a scris istorie pe plan european.

Campioana României va întâlni formaţia germană MHP Ludwigsburg, în sistemul ”cel mai bun din trei partide”.

U BT Cluj evoluează în premieră pentru România în sferturile BCL, după ce a început sezonul în preliminarii, la a patra încercare. A câştigat turneul preliminar, la Peristeri, apoi prima fază a grupelor şi cea din Top 16, cu doar două înfrângeri în total.

U-BT Cluj-Napoca – MHP Ludwigsburg, în sferturile Basketball Champions League

U BT Cluj a încheiat grupa K din Top 16 pe primul loc, astfel că adversara sa, MHP Ludwigsburg, vine de pe locul secund din grupa I.

Campioana României are avantajul terenului propriu, astfel că va juca în BT Arena în 5/6 aprilie, în deplasare în 12/13 aprilie, iar un eventual meci decisiv din nou acasă, în 19/20 aprilie.

Este cea mai bună performanţă a unei echipe masculine româneşti în Basketball Champions League, competiţie aflată la a şasea ediţie.

Câştigătoarele din sferturile de finală vor ajunge la Turneul Final Four, care va avea loc la Bilbao, în perioada 6-8 mai.

Publicat: 25 03. 2022, 15:24
Actualizat: 25 03. 2022, 15:28