U-BT Cluj a făcut spectacol la debutul în FIBA Europe Cup! Victorie la peste 20 de puncte diferență pentru clujeni

• U-BT Cluj -Napoca a pornit cu dreptul în FIBA Europe Cup, miercuri seară, câștigând fără drept de apel meciul din Grup E cu formația turcă Istanbul BBSK, scor 90-69.

Clujenii au început perfect meciul din Sala Sporturilor „Horia Demian” și aveau un avantaj confortabil după primul sfert, scor 30-16. Următoarele 10 minute au fost ceva mai echilibrate, iar turcii au micșorat diferența, 50-40. Alb-negri au fost chiar dominați după ieșirea de la vestiare, s-a ajuns la scorul de 50-47, însă campioana României a avut o replică solidă. „U” a câștigat atât sfertul al treilea, cu 17-13, cât și ultimul act (23-16), trecând cu scorul de 90-69 de echipa din Istanbul.

Principalii marcatori de la U-BT Cluj-Napoca au fost Zeljko Sakic – 21 de puncte, Lasan Kromah – 20 de puncte și Ousmane Barro – 19 puncte. După prima etapă, „U” are 2 puncte și este lider în grupa E din FIBA Europe Cup, grație coșaverajului, următoarele locuri fiind ocupate de Lukoil Sofia (2 p), Dinamo Tbilisi (1 p) și Istanbul BBSK (1 p). Pe 25 octombrie vor avea loc partidele Dinamo Tbilisi – U-BT Cluj-Napoca și Istanbul BBSK – Lukoil Academic Sofia.

Publicat: 19 10. 2017, 10:41
Actualizat: 19 10. 2017, 11:30