U Banca Transilvania Cluj, aproape de un nou titlu la baschet masculin! Ardelenii au făcut spectacol cu FC Argeș și sunt favoriți în finala cu CSO Voluntari

U Banca Transilvania Cluj s-a calificat iar în finala Ligii Naţionale de baschet masculin.

Campioana României a trecut fără probleme de FC Argeș, scor general 3-0, iar acum se va lupta pentru trofeu cu CSO Voluntari.

U Banca Transilvania Cluj a fost la înălțime în Europa. Deținătoarea titlului a primit astfel dreptul de a juca în Basketball Champions League, competiţie în care a atins faza sferturilor de finală.

U Banca Transilvania Cluj, la un pas de un nou titlu în Liga Națională

Clujenii, care au câştigat primele două meciuri cu FC Argeş cu 98-73 şi 113-68, au obţinut joi o nouă victorie, scor 101-72, astfel că s-au calificat la pas în finala Ligii Naționale de baschet masculin.

Ștefan Grasu a fost cel mai bun marcator al serii, cu 19 puncte. Andrija Stipanovic a reușit un double-double, cu 12 puncte și 10 recuperări. Goran Gajovic a fost coșgheter în tabăra adversă, cu 15 puncte. El a adăugat și 12 recuperări.

CSO Voluntari, deţinătoarea Cupei României, s-a calificat miercuri în finala Ligii Naţionale, trecând în semifinale de vicecampioana CSM Oradea, scor general 3-0. CSO Voluntari, care s-a impus anterior în deplasare, cu 74-66 şi 74-66, a învins CSM Oradea şi acasă, miercuri, scor 85-79.

Titlul naţional a fost câştigat în 2021 de echipa U Banca Transilvania Cluj, care a primit astfel dreptul de a juca în Basketball Champions League, competiţie în care a atins faza sferturilor de finală.

Publicat: 19 05. 2022, 21:19
Actualizat: 19 05. 2022, 21:20