Tunet fără ecou. Thunder a fost egalată de Memphis Grizzlies, după un eșec în prelungiri

Oklahoma City Thunder și-a făcut viața grea în prima rundă din play-off-ul din Vest, după ce a pierdut marți dimineață pe teren propriu cu Memphis Grizzlies, scor 105-111, după o repriză de prelungiri

• În duelurile Thunder – Grizzlies și Clippers – Warriors, scorul e egal, 1-1
  • Warriors nu mai primise peste 130 de puncte în play-off de 20 de ani, dintr-un meci cu Phoenix Suns, pierdut cu 140-133

Dacă în primul meci, Durant a adus victoria pentru Thunder, Oklahoma a cedat surprinzător azi dimineață, în ciuda celor 35 de puncte marcate de superstarul echipei

Ceea ce trebuia să fie o serie ușoară pentru Oklahoma City Thunder s-a transformat într-o adevărată bătaie de cap pentru echipa lui Kevin Durant. Victoria obținută în prelungirile ultimului meci din sezonul regulat de Memphis Grizzlies în fața lui Dallas Mavericks i-a urcat pe „urși” până pe locul șapte, loc care asigura un duel cu Thunder în prima rundă de play-off. Un duel pe care, cu siguranță, Durant&co. nu și l-ar fi dorit, prin prisma forței defensive pe care o are Grizzlies. Primul meci, încheiat cu victoria lui Thunder, scor 100-86, a confirmat dificultatea partidei, fiind nevoie de un sfert aproape perfect al lui Durant pentru a aduce victoria. Iar al doilea meci a fost și mai dificil pentru finalista din 2012, care a cedat cu 111-105, după o repriză de prelungiri. N-au mai fost suficiente nici jocul bun făcut de Durant, cu 36 de puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive și 2 capace, nici meciul decent al lui Russell Westbrook (29 de puncte). Defensiva lui Grizzlies, care i-a hărțuit în permanență pe cei mai buni jucători ai lui Thunder a rezistat chiar dacă a irosit un avantaj de 9 puncte în finalul timpului regulamentar și un altul, de cinci puncte, în ultimele secunde ale reprizei de prelungiri. Mike Conley (19 puncte, 7 recuperări, 12 pase decisive), Zach Randolph (25 de puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive) și Marc Gasol (16 puncte, 7 recuperări, 7 pase decisive) au exploatat slăbiciunile defensive ale lui Thunder și au egalat situația la 1! Iar duelul se mută pentru două meciuri la Memphis, acolo unde Thunder e obligată să câștige pentru a nu fi pusă într-o postură extrem de delicată.

Griffin a fost mult prea puternic pentru defensiva lui Warriors în victoria lui Clippers de marți dimineață

Clippers, victorie la 40 de puncte diferență

Los Angeles Clippers a fost surprinsă sâmbătă de Golden State Warriors, care și-a dorit mai mult victoria în primul meci al primei runde din play-off și s-a impus în „Staples Center” cu 109-105. Însă „rematch”-ul de marți dimineață s-a transformat într-un blowout pentru Clippers! Încă din primul sfert, californienii au apăsat puternic pe accelerație, iar ofensiva debordantă a echipei lui Doc Rivers și-a făcut treaba. Rezultatul? Cea mai mare diferență din acest play-off, un 138-98, care nu lasă loc de niciun comentariu. Criticat pentru evoluția neașteptat de slabă din primul meci, Blake Griffin și-a revenit și a terminat meciul cu 35 de puncte și 6 recuperări, hărțuind în permanență în cele 30 de minute jucate defensiva lui Warriors. Chris Paul a fost aproape de un triple-double, cu 12 puncte, 6 recuperări și 10 pase decisive în doar 27 de minute jucate, iar Clippers a oferit un răspuns elegant pentru eșecul din primul meci. Duelul se mută la Oakland pentru următoarele două partide.

Publicat: 22 04. 2014, 10:07
Actualizat: 22 04. 2014, 17:19