Tigrii dau năvală spre finală!** BC Mureș a câștigat și meciul doi cu Gaz Metan

BC Mureș este cu un pas în finala Ligii Naționale de baschet masculin după ce a învins încă o dată Gaz Metan, cu 96-88. Târg-mureșenii au 2-0 la „general” și mai au nevoie de o victorie în următoarele trei jocuri.

Vaidotas Peciukas a fost vedeta gazdelor, cu 30 de puncte. Lituanianul are o medie de 28 de puncte în cele două meciuri cu Mediaș.

Gaz Metan a câștigat la un singur capitol, la aruncările de trei puncte.

Primul loc obținut de BC Mureș la sfârșitul sezonului regulat nu a fost deloc întâmplător. După o calificare fără emoții în fața CSM-ului București, în primul tur din play-off (scor 3-1), formația mureșeană face o adevărată demonstrație în semifinala cu Gaz Metan Mediaș. În primele două meciuri, cei supranumiți „tigrii” au obținut două victorii mai clare poate decât s-au așteptat și sunt cu un pas în finala Ligii Naționale, fapt ce s-ar constitui într-o premieră pentru echipa din Tg. Mureș, la fix zece ani de la înființare.

În prima partidă, trupa pregătită de Srecko Sekulovic s-a impus fără drept de apel, cu 89-69. Aseară, Gaz Metan Mediaș era obligată să vină cu ceva în plus pentru a evita o situație complicată înaintea jocurilor de pe teren propriu. „Mână moartă” în prima zi, americanul Kyle Shiloh a fost MVP-ul Mediașului în primul sfert, alternând coșurile înscrise de la linia de 3 puncte, cu cele de două puncte. El a contribuit cu 13 puncte din cele 16 înscrise de echipa sa, motiv pentru care Gaz Metan a și reușit să rămână în coasta gazdelor (20-16), conduse excelent și în acest joc de Branko Cuic.

Orice pas greșit pentru Mediaș egal eliminare
În sfertul doi, oaspeții au arătat pentru prima dată că sunt cu adevărat în joc în semifinala cu BC Mureș. Gaz Metan s-a dezlănțuit de la linia de trei puncte, cu ajutorul lui Andrei Mandache și Aurelian Dumitrescu, astfel că echipa pregătită de Marcel Țenter a întors „tabela” și s-a distanțat chiar la zece puncte (40-30, min. 16). Până în final, aruncările de trei puncte aveau să fie singurul capitol la care Gaz Metan a câștigat în fața echipei BC Mureș, 12-9 reușite din câte 26 de încercări. Înainte de pauza mare, gazdele s-au trezit, iar cu ajutorul lui Păltinișanu, care a pus stăpânire sub panou atât în defensivă, cât și în atac, au redus diferența la 44-49.

Dacă în prima jumătate a meciului cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare, în partea secundă jocul BC Mureș a început un nou iureș. Până să facă faultul cu numărul patru, Dan Păltinișanu a continuat să facă recuperări la „foc automat” în ofensivă – 7 la număr (9 în total). Imediat, la rampă a ieșit și Vaidotas Peciukas, care și-a reglat tirul și a înscris coș după coș. Lituanianul nu a putut fi oprit de oaspeți și a ridicat sala în picioare prin aruncările de la 3 puncte, astfel că BC Mureș a intrat în ultimul sfert cu 73-66. Gaz Metan a încercat o ultimă răbufnire de orgoliu, dar Peciukas și-a continuat recitalul, ajungând la 30 de puncte în meci. Mediaș a rămas fără replică până la final, când a cedat cu 88-96, motiv pentru care trăiește de acum periculos în semifinală. Orice pas greșit înseamnă automat și eliminare, care ar putea să atârne destul de greu în perspectivă, în condițiile în care a ratat alte trei finale în ultimii cinci ani.

BC Mureș a câștigat meciul cu Gaz Metan Mediaș în primul rând la capitolul „recuperări”, scor 41-25!

Peciukas a stat cel mai mult pe teren în meciul doi, 38 de minute și 38 de secunde

Publicat: 02 05. 2013, 20:59
Actualizat: 02 05. 2013, 21:00