Thriller în Salonic. Steaua a luptat până la ultima picătură de energie. Filmul unei seri palpitante

• Steaua CSM EximBank a reușit un meci de excepție pe terenul lui Aris Salonic, în etapa a IV-a din Eurocup. Deși a pierdut cu 66-70, echipa „roș-albaștrilor” a reușit să domine una din echipele de tradiție ale Greciei în sfertul al treilea, pe care și l-a adjudecat cu 24-8.
  • Elevii lui Hristu Șapera ajung la a treia înfrângere în patru meciuri în grupa D a competiției și speră la un rezultat pozitiv în meciul de pe teren propriu de săptămâna viitoare, cu Buducnost.

Steaua a fost condusă în primul sfert, pe care Aris și l-a adjudecat cu 23-12. Grecii au continuat să joace ofensiv și și-au sporit avantajul în cel de-al doilea act, la finalul căruia aveau 17 puncte avans, 42-25. La finalul primei jumătăți, Gerald Lee avea 8 puncte înscrise, iar Aleksandar Rasic, 5. Echipa antrenată de Vlad Șapera a reușit imposibilul în repriza a doua a meciului. Steliștii au înscris 24 de puncte în sfertul al treilea, iar Aris, doar 8, iar cu 10 minute înainte de final, diferența s-a redus la doar 1 punct în favoarea grecilor, 50-49.

Final palpitant cu Steaua la timonă

Steaua a preluat conducerea grație lui Bill Amis, 55-54, cu doar 5 minute înainte de final. Steaua a condus ulterior cu 63-60, dar Aris a înregistrat un run de 7-0, care le-a sporit șansele de victorie. Ultimele faze ale partidei s-au consumat la linia de pedeapsă, iar Aris a reușit să se impună la 4 puncte diferență, 70-66. Gerald Lee a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 14 puncte înscrise. Aleksandar Rasic a totalizat 12 puncte, iar Marko Marinovic și Titus Nicoară, câte 10. Chris Cooper a fost liderul Stelei la recuperări, cu 9, iar Rasic și Marinovic au adăugat câte 4 pase decisive fiecare.

Trupa lui Șapera e pe ultimul loc în grupă

De cealaltă parte, Okaro White a înscris 15 puncte pentru Aris, iar Jake Cohen, 12. Pentru Steaua CSM EximBank urmează derby-ul din campionatul intern, cu Dinamo, în deplasare, și o nouă partidă pe teren propriu în Eurocup, cu Buduncost.  Steaua ocupă ultimul loc în Grupa D  din Eurocup, cu o victorie și trei înfrângeri. Pe locul 5 se situtează Banvit Bandirma, cu o situație similară Stelei, pe 4 și 3 vin Unics Kazan și Buducnost Podgorica, cu 2 victorii și 2 înfrângeri, în timp ce primele două poziții sunt ocupate de Trabzonspor și Aris, fiecare cu 3 victorii și o înfrângere.

Publicat: 04 11. 2015, 23:21
Actualizat: 04 11. 2015, 23:24