Surpriza anului în NBA s-a produs aseară! Washington a bătut-o pe Heat!

Washington Wizards a produs cea mai mare surpriză din acest sezon, după ce a câștigat meciul de aseară cu Miami Heat, scor 105-101.

LeBron James nu a mai fost suficient!

Statisticile spuneau totul înainte de meci. Heat (12 victorii și trei înfrângeri) se deplasa pe terenul celei mai slabe echipe din NBA, care nu câștigase decât un meci (84-82) cu Portland Trail Blazers. Iar diferenta de punctaveraj dintre cele două echipe era de mai bine de 700 de puncte! O situație care a mai fost întâlnită de 31 de ori în liga de baschet nord-americană, din care favorita ieșise învingătoare de 26 de ori. Nu și aseară însă! Deși LeBron James a reușit un triple-double (26 de puncte, 13 recuperări, 11 pase decisive), Heat a pierdut cu 101-105, în cea mai mare surpriză a acestui sezon. „Am ratat mult prea mult. Câteva aruncări pe care le transformam fără nicio problemă nu au intrat azi în coș. Se întâmplă”, a spus James, care și-a văzut echipa egalată în fruntea Conferinței de Est de New York Knicks după înfrângerea de aseară. O posibilă explicație a acestei înfrângeri e și faptul că Heat a rămas fără un conducător de joc valid, după ce Mario Chalmers s-a accidentat în sfertul doi, iar Dwayne Wade încă se resimte după o accidentare mai veche. James a luat meciul în propriile mâini, însă nu a fost ajutat de coechipieri. Ray Allen a ratat toate cele trei aruncări de trei puncte încercate în ultimul sfert, iar defensiva echipei din Florida nu a mai funcționat la parametrii cu care obișnuise în meciurile precedente.A fost cel mai bun meci făcut de Wizards în acest sezon, jucătorii antrenați de Randy Wittman reușind 31 de pase decisive din 38 de coșuri marcate. „Nimeni nu a crezut în noi, dar am reușit să învingem. E un sentiment foarte plăcut să câștigi în fața lui Heat”, a spus tehnicianul lui Wizards. La gazde, Jordan Crawford a fost cel mai bun marcator, cu 22 de puncte, urmat de Kevin Seraphin, cu 16 puncte și zece recuperări. Niciunul dintre ei nu a început însă ca titular meciul de azi-noapte, cel mai bun titular al „vrăjitorilor” fiind A.J. Price, cu 14 puncte. Pentru Heat urmează meciul de vineri dimineața cu New York Knicks, echipa cu care James&co. împart primul loc în Conferința de Est.

Kobe mai are doar 13 puncte până la cota 30.000!

Înainte de meciul cu Houston Rockets, Kobe Bryant avea nevoie de 52 de puncte pentru a deveni cel mai tânăr jucător care atinge borna de 30.000 de puncte înscrise în NBA. Doar alți patru jucători au reușit această performanță în carieră (Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Michael Jordan și Wilt Chamerlain), iar Bryant, 34 de ani, mai trebuie să aștepte cel puțin un meci până a intra în acest club exclusivist. Aseară, jucătorul lui Los Angeles Lakers nu a marcat decât 39 de puncte în înfrângerea, scor 105-107, înregistrată în fața lui Houston Rockets. A fost cel de-al zecelea eșec în 18 meciuri pentru Lakers, care resimte lipsa unui conducător de joc valoros, Steve Nash fiind în continuare în recuperare după microfractura suferită în debutul sezonului. Lakers a condus la pauză cu 58-45 și cu 83-73 înainte de ultimul sfert, dar nu a reușit să se impună în fața unei echipe la care au excelat Toney Douglas (22 de puncte, patru recuperări și trei pase decisive) și Greg Smith, aflat la cea mai bună performanță din carieră, cu 21 de puncte. Echipa din Texas a continuat să aplice cu succes tactica de a-l faulta pe Dwight Howard în ultimele minute, cunoscut fiind faptul că uriașul lui Lakers nu reușește să înscrie de la linia de libere. Iar Howard a ratat ieri cinci din ultimele zece aruncări libere executate în ultimele trei minute! „Nu e vina mea că am pierdut pe aceste aruncări libere. E vina apărării. În ultimul sfert nu ne-am apărat cum trebuie”, a spus Howard după meci.

Durant e din nou MVP la Oklahoma

Kevin Durant a fost din nou decisiv pentru Oklahoma City Thunder, care a învins-o azi-noapte cu 117-111 pe Brooklyn Nets, provocând cea de-a doua înfrângere pe teren propriu din acest sezon echipei new-yorkeze. Durant a marcat 32 de puncte, adăugând și alte șase pase decisive și cinci recuperări pentru o victorie confortabilă a Oklahomei, care a urcat pe locul secund în ierarhia Conferinței de Vest, cu 15 victorii și patru înfrângeri. Totodată, Thunder este cea mai ofensivă echipă din NBA, cu o medie de 105.1 puncte pe meci, chiar și după ce l-a pierdut în această vară pe James Harden, transferat la Houston Rockets. Totuși, Nets nu s-a predat ușor. A redus un deficit de 16 puncte la doar două, deși oaspeții au avut o eficiență foarte bună, 60.6%. Totuși, Deron Williams (33 de puncte, șapte pase decisive și patru recuperări) a reușit cel mai bun meci pentru Nets în acest sezon, insuficient însă pentru a schimba soarta partidei.