Steaua CSM Eximbank a făcut un pas mare către finala Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a câștigat pe terenul echipei BC CSU Sibiu în prima confruntare din semifinale

Steaua CSM Eximbank s-a impus cu 84-79 în prima partidă cu BC CSU Sibiu, în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. Succesul a venit chiar în fieful formației ardelene.

• Marți va începe și cealaltă serie dintre U Banca Transilvania Cluj și CSM CSU Oradea. Calificarea în marea finală se joacă după sistemul „cel mai bun din cinci jocuri”

Partida dintre Sibiu și Steaua s-a desfășurat în fața unor tribune arhipline, îmbrăcate în culorile echipei gazde. Oaspeții au avut un sfert patru irezistibil, câștigat destul de clar, cu 25-12. Întâlnirea a fost destul de echilibrată, Sibiu și Steaua succedându-se la conducere în mai multe rânduri. De altfel, la pauza mare scorul a fost egal, scor 42-42.

Morris Sharaud Curry a fost cel mai bun jucător din tabăra învingătorilor, americanul terminând partida cu 28 de puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive.

Meciul doi al seriei Sibiu – Steaua se va disputa miercuri, tot în localitatea ardeleană.

Publicat: 01 05. 2017, 22:24
Actualizat: 01 05. 2017, 22:25