Steaua CSM – Dinamo 2-1 în sferturile de finală ale Ligii Naționale, baschet masculin

Steaua CSM a trecut din nou în avantaj în seria cu Dinamo din sferturile de finală ale Ligii Naționale – baschet masculin, după ce s-a impus duminică seara, în Sala Polivalentă (meci considerat acasă pentru Dinamo) cu 84-63. Steaua CSM conduce seria cu 2-1 și mai are nevoie de un succes pentru calificarea în semifinale. Următoarea partidă este programată în 26 aprilie, ora 18:00, tot în Sala Polivalentă.

După ce a pierdut suprinzător meciul doi desfășurat tot în „Polivalentă” dar considerat pe teren propriu, Steaua CSM a început tare meciul de duminică în fața rivalilor istorici de la Dinamo. Cu Troupe și Nicoară în mare vervă, campionii sezonului regular s-au distanțat încă din primul sfert la 11 puncte (19-8). Steaua CSM nu a vrut să-i mai ofere nicio șansă adversarului să mai revină, așa cum s-a întâmplat în jocul secund, și a continuat să apese pe accelerație, astfel că după 17 minute scorul devenise 42-17! O diferență considerabilă, greu de surmontat pentru orice echipă din Liga Națională. Steaua a scăpat practic în învingătoare încă după primele două sferturi, diferența de la pauza mare, 47-24, fiinde redusă de Dinamo până la final doar cu 2 puncte, 84-63.

Dacă Steaua CSM a restabilit ordinea în duelul cu Dinamo, conform clasamentului la sfârșitul sezonului regular, în schimb, CSM CSU Oradea le-a reaprins speranțele celor de la Phoenix Galați într-un alt sfert de finală. Bihorenii au pierdut neașteptat jocul trei, cu 98-92, după prelungiri, la capătul unui meci în care au fost conduși însă în cea mai mare parte, chiar dacă la pauza mare au avut un avantaj minim, 36-35. Așadar, și în duleul Oradea – Galați va exista un  meci patru, programat tot în 26 aprilie, de la ora 18:00, pe terenul lui Phoenix.

Publicat: 25 04. 2016, 09:12
Actualizat: 25 04. 2016, 09:13