Start în returul Eurocup: Steaua a pierdut duelul cu principala forță a grupei D, Unics Kazan, 71 – 88

Steaua CSM Eximbank a pierdut partida de pe teren propriu cu cea mai bună formație a grupei D – Unics Kazan (Rusia), scor 71 – 88, miercuri seară, în Sala Polivalentă din București
.

Roș-albaștrii au dominat startul de partidă: Gerald Lee, gigantul care a lipsit atât de mult Stelei în debutul în competiția europeană, a înscris primele două puncte pe tabelă, lansând o serie de nouă puncte trecute în contul gazdelor. Jocul defensiv a funcționat perfect pentru baschetbaliștii lui Hristu Șapera, iar în primul minut, rușii nu au aruncat la coș decât o singură dată, aruncarea fiind însă ratată de Colom. Primul coș reușit de oaspeți a venit abia la startul celui de-al treilea minut de joc, iar steliștii, cu Lee extrem de activ și de eficient pe teren, au avansat spre diferența maximă pe tabelă, de zece puncte (15-5, la jumătatea primului sfert). Rușii s-au mobilizat, pe fondul primei schimbări, iar finalizările ratate care s-au strecurat în jocul Stelei au redus diferența, sfertul fiind câștigat totuși de steliști cu ecart de șase puncte, 25 – 21.

Sfertul doi a întors însă complet aspectul jocului: introducerea lui Artsion Parakhoushi în debut de sfert s-a dovedit decisivă, pentru că aportul acestuia s-a văzut atât în ofensivă, cât și în ceea ce a însemnat anihilarea lui Gerald Lee. În 3 minute și 13 minute, acesta a contribuit la zestrea rușilor cu opt puncte, numărul nouă al echipei din Kazan reușind printr-o aruncare de două puncte să egaleze în premieră pe tabelă, 30 – 30. Unics Kazan a rupt complet partida, câștigând la 14 puncte diferență sfertul doi, scorul pauzei fiind 38 – 48.

Sfertul trei a adus echilibrul pe teren: Keith Langford a arătat întreaga partidă un apetit de joc incredibil, fazele sale fiind extrem de spectaculoase, însă steliștii și-au regăsit eficiența defensivă, iar jucătorul cu cele mai multe assist-uri în istoria Eurocup, Marko Marinovic, a spart gheața pe tabelă, în ultimele trei minute, punctând din a 5-a încercare din zona de trei puncte. Cu două aruncări de trei puncte reușite consecutiv, Marinovic a contribuit decisiv la victoria intermediară a gazdelor, Steaua adjudecându-și sfertul, după o luptă dură, la diferență de un punct (20 – 19)

Ultimul sfert a pornit de la 58 – 67, însă pentru steliști, aruncările ratate au fost din nou mai multe decât cele reușite. Valoarea individuală superioară a rușilor s-a concretizat pe tabelă într-un avantaj în creștere, de la 17 la 20 și apoi 23 de puncte (67 – 84). Cei 1.600 de spectatori prezenți la meci, potrivit site-ului oficial Eurocup, au savurat slam dunk-ul lui Parakhouski și au aplaudat în final o prestație bună a Stelei, în fața unui adversar net superior, încheiată cu un deficit de 17 puncte.

23 puncte a reușit Keith Langford, MVP-ul echipei Unics Kazan, el fiind urmat pe lista marcatorilor de Marko Banic (19 puncte) și Parakhouski (13 reușite).

14 puncte a reușit Bill Amis, cel mai prolific jucător al Stelei. Gerald Lee a încheiat cu 12 puncte (8 marcate în primul sfert), iar Marko Marinovic cu 11 (toate în ultimele două sferturi).