SOS Pacers. Câștigătoarea sezonului regulat din Est a pierdut primul meci în play-off

Indiana Pacers a pierdut primul joc din acest play-off, scor 93-101, chiar pe teren propriu în fața Atlantei Hawks

• Singura echipă gazdă, implicit și favorită, care s-a impus aseară a fost Oklahoma City Thunder, care a dispus cu 100-86 de Memphis Grizzlies,
  • Pacers are doar două victorii pe terenul Atlantei în ultimii opt ani
  • Seria neagră a lui Los Angeles Clippers în primul meci de play-off s-a prelungit cu încă un sezon. Californienii nu au câștigat niciodată la debut în postseason de când s-au mutat în Staples Center

Născut în Indianapolis, Jeff Teague (stânga) n-a avut milă de echipa locală

Cele trei victorii obținute în ultimele patru meciuri ale sezonului regulat păreau că o readuc pe Indiana Pacers în forma pe care câștigătoarea din Est o etalase în prima parte a sezonului. Cum primul duel din acest play-off era chiar împotriva locului 8 din Est, Atlanta Hawks, singura echipă din postseason cu record negativ, Pacers părea mare favorită. Însă a suferit deja un prim șoc, după ce a pierdut primul meci al seriei în această dimineață, scor 93-101. A fost un nou colaps defensiv al lui Pacers, care n-a găsit răspunsul pentru pătrunderile lui Jeff Teague (28 de puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive), care a atacat coșul cu o eficiență incredibilă. „Anul trecut, Indiana ne-a bătut cu 4-2, acum o să le fie mai greu”, a spus Teague după prima victorie obținută în deplasare de Atlanta în play-off din ultimii trei ani. Succesul de azi dimineață a fost cu atât mai important pentru Atlanta cu cât Pacers a câștigat de două ori în ultimii opt ani pe terenul lui Hawks. Meciul doi are loc miercuri dimineață, tot în Indianapolis.

În ciuda încercărilor lui DeAndre Jordan de a se urca la propriu pe adversari, Los Angeles Clippers a pierdut meciul de debut cu Warriors

Clippers, din nou eșec în primul meci din play-off

Surpriză mare și în „Staples Center”. Planurile lui Doc Rivers de a ajunge cu Los Angeles Clippers măcar în finala din Vest par a fi date peste cap de Golden State Warriors, după ce echipa lui Mark Jackson a câștigat primul meci cu Clippers, scor 109-106, chiar în Los Angeles. Victoria a fost cu atât mai surprinzătoare cu cât Warriors a fost condusă chiar cu 11 puncte în ultimul sfert al partidei, însă două timeout-uri cerute de tehnicianul Mark Jackson au schimbat soarta partidei. Eliminat după ce a comis șase faulturi, Blake Griffin (16 puncte, 3 recuperări) a rămas pe bancă și s-a certat cu un fan al oaspeților, aruncând cu apă pe acesta, în timp ce Chris Paul (28 de puncte, 7 recuperări, 8 pase decisive, 4 intercepții) n-a avut forța necesară pentru a-i opri pe Klay Thompson (22 de puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive) și pe David Lee (20 de puncte, 13 recuperări). A fost a cincea înfrângere consecutivă pentru Clippers în primul meci din play-off, echipa californiană nereușind nicio victorie în debutul play-off-ului de când s-a mutat în Los Angeles. Meciul doi are loc tot în „Staples Center”, marți dimineață.

Experiența lui Deron Williams (stânga) a fost suficientă pentru ca Brooklyn Nets să plece victorioasă din meciul cu Raptors

Nets, victorie din experiență

Experiența superioară în play-off a jucătorilor lui Brookyln Nets s-a putut observa aseară în debutul seriei cu Toronto Raptors, Nets reușind să se impună cu 94-87 în prima partidă. Atât Deron Williams, cât și Joe Johnson au reușit 24 de puncte, în timp ce Paul Pierce a reușit 9 din cele 15 puncte ale sale în ultimul sfert, pentru a aduce o victorie extrem de importantă pentru Nets. „Am jucat în peste 130 de meciuri în play-off, am fost aproape în orice situație la care te poți gândi. Am vrut să fiu calm și mi-a ieșit”, a spus Pierce la finalul partidei. Marți dimineață urmează al doilea meci al seriei, care va avea loc tot în Toronto.

Kevn Durant a fost de neoprit, în ciuda tentativelor adversarilor de a-i pune bețe în roate

Durant a explodat în sfertul patru

Singura echipă gazdă, implicit și favorită, care s-a impus aseară a fost Oklahoma City Thunder, care a dispus cu 100-86 de Memphis Grizzlies, după un nou meci excelent făcut de Kevin Durant. Cele 33 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive au făcut diferența într-un joc pe care Memphis spera să îl câștige după ce se apropiase la doar patru puncte la finalul sfertului trei. În scenă a intrat însă Durant, care are șanse mari să fie MVP-ul acestui sezon, starul lui Thunder reușind 13 din cele 33 de puncte în ultimele 12 minute ale partidei. „Cel mai important e că nu ne-am speriat, am evoluat bine și ne-am comportat ca o echipă în sfertul patru. Ne-am respectat planul de joc și am câștigat”, a spus Durant. În schimb, Memphis a plătit pentru un start catastrofal, în care nu a marcat decât o aruncare încercată din afara „paint”-ului. Mike Conley (16 puncte, 5 recuperări, 11 pase decisive) și Zach Randolph (21 de puncte și 11 recuperări) speră însă ca în meciul doi de marți să nu mai aibă același debut catastrofal.

Publicat: 20 04. 2014, 09:20
Actualizat: 20 04. 2014, 10:19