Sibiul și Timișoara, în semifinale!

Mare surpriză în baschetul românesc. Vicecampioana României, U Mobitelco Cluj Napoca, a fost eliminată în sferturile de finală ale playoff-ului de către CSU Atlassib Sibiu. Partida decisivă, disputată pe terenul celor din urmă, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 89-87. Partida s-a disputat într-o atmosferă incendiară, ambele galerii fiind la înălțime. Printre remarcații partidei s-au numărat Matthews și Scott de la gazde care au marcat 27 și 25 de puncte respectiv, și, Gibson și Silvășan de la "U", care au înscris 22 și 18 puncte.

Cea de-a patra semifinalistă este Elba Timișoara, care a învins astăzi după prelungiri, Energia Rovinari.  Partida a fost dramatică, Troupe ducând meciul în prelungiri pentru Energia, după ce a transformat două lovituri libere. În prelungiri, suspansul a continuat, cele două echipe mergând cap la cap până cu o secundă înainte de final. Atunci, combinația sârbă Markovic-Grubisic, aduce victoria bănățenilor, cu o secundă înainte de final!

Cei mai buni marcatori au fost Pesic( 23 de puncte ) și Dzambic ( 22 puncte ), respectiv Troupe (31 de puncte ) și Jackson (19 puncte) pentru olteni.

Publicat: 26 04. 2009, 20:53
Actualizat: 26 04. 2009, 20:55