Serbia este noua campioană a Europei în baschetul feminin, după ce a învins Franța în finală cu 63-54 la Valencia.

Serbia a câștigat titlul continental din nou după o pauză de 6 ani, tot după o finală cu Franța.

Belgia a intrat în posesia medaliei de bronz, după o victorie cu Belarus cu scorul de 77-69.

Serbia este noua campioană a Europei în baschetul feminin

Serbia a răsturnat toate pronosticurile la Eurobasket 2021, competiție organizată de Franța și Spania, reușind să redevină campioană pe Bătrânul Continent. Primele favorite la titlu au fost chiar cele două țări-gazde. Dar Serbia a reușit să le învingă pe amândouă.

În sferturi a eliminat Spania, cu 71-64, după prelungiri. Cu mai puțin de 3 minute înainte de a se ajunge la prelungiri, selecționata condusă de Marina Maljkovic era condusă cu 3 puncte. În finală, Serbia a învins și Franța cu 63-54, după un meci pe care l-a controlat cap-coadă.

Serbia a încheiat turneul final cu victorii pe linie. În semifinale a învins și a treia favorită la câștigarea titlului european, Belgia, cu 74-73.

Sonja Vlasic a fost desemnată MVP-ul turneu final, după câteva evoluții de excepție. În finala cu Franța a terminat cu 12 puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive.

Sonja Vlasic (în centru) a fost decisivă în toate cele trei jocuri cu Spania, Belgia și Franța

Patru naționale din Europa vor fi prezente și la Jocurile Olimpice

Franța a trăit o altă mare dezamăgire la Eurobasket 2021, după ce a pierdut a 5-a finală consecutivă! Asta după ce echipa condusă de Valerie Garnier câștigase toate meciurile la cel puțin o diferență de 12 puncte.

Belgia s-a consolat cu medalia de bronz, după o victorie fără dubii în finala mică disputată cu Belarus, cu 77-69.

Cele mai bune selecționate din Europa nu intră în vacanță, ci se pregătesc de Jocurile Olimpice. Europa va avea patru reprezentante la Tokyo, Serbia, Franța, Spania și Belgia. Întrecerea olimpică se desfășoară în perioada 23 iulie – 8 august.

Publicat: 28 06. 2021, 09:24
Actualizat: 28 06. 2021, 09:52