SCM Timișoara, victorioasă și în al doilea meci din Cupa Alpe Adria

SCM Timișoara a bifat vineri seara al doilea triumf în Cupa Alpe Adria, de data aceasta, la scorul de 103-97 cu slovenii de la KK Rogaska.

Joi seara, bănățenii antrenați de selecționerul Vulturilor, Dragan Petricevic, câștigat la scorul de 88-63 cu gazdele croate de la KK Zabok.

În deschiderea Cupei Alpe Adria, care are în acest sezon în premieră o participare românească, s-a organizat, pentru grupa Timișorei, un turneu la Zabok, cu trei dintre cele patru formații.

Dacă în meciul cu gazdele, românii au avut o misiiune mai lejeră, cu slovenii, jocul a fost unul mult mai strâns. Dragan Petricevic a făcut și o schimbare în formula de start, cu Igor Kesar în locul lui Laszlo Lazar, față  e primul joc, pe lângă Ilija Djokovic, Antonio Năsturescu, Nikola Gajic și Adam Mirkovic. Pe sferturi, scorul aprtidei cu Rogaska a fost de 21-26, 28-28, 26-19 și 28-24 pentru Timișoara.

Revenire în repriza a doua

Slovenii de la Rogaska, localitate aflată în apropiere de Zabok, au reușit să preia destul de repede conducerea în primul sfert, pe care l-au terminat cu 26-21. La jumătatea celui ce-al doilea parțial, Timișoara a egalat la 37, după lay-up-ul lui Mirkovic, însă până la pauză, ex-iugoslavii au revenit în avantaj la 54-49. Egalarea în sfertul trei a adus-o tot Mirkovic, cu o triță, la 58, dar slovenii nu s-au lăsat ușor depășiți. S-a intrat cu 73-75 în ultimele zece minute, în care Timișoara nu a mai cedat însă conducerea.

Ilija Djokovic a fost principalul marcator al Timișoarei, cu 32 de puncte, urmat de McClellan, cu 20, Mirkovic, cu 18, Kesar, cu 15, Gajic, cu 10, și Lazar, cu 8 puncte. Cody Riley a fost cel mai marcator al slovenilor, cu 18 puncte.

Timișoara, lider în grupă

Sâmbătă, vor juca și Zabok și Rogaska. Timișorenii debutează în noul sezon intern, unul organizat în conferințe, în 28 septembrie, cu un meic acasă cu CSM Focșani. Următorul meci în Alpe Adria va fi în 12 octombrie, la Timișoara, cu Spisski Rytieri, formație din Slovacia.

Publicat: 23 09. 2022, 23:18