SCM Timișoara a pierdut ultimul meci din faza grupelor Cupei Alpe Adria, în Slovenia

SCM Timișoara a jucat marți seara un meci restant din faza grupelor Cupi Alpe Adria, competiție reuro-regională privată ce adună echipe din Europa Centrală. „Leii” din Banat au cedat la scorul de 92-81 (17-21, 27-24, 30-20, 18-16) la Ljubljana, cu Ilirija, formație care nu mai avea șanse la calificare în Final Four, fază unde alb-violeții erau deja siguri de prezență de dinainte acestui joc.

„2 pauză, 1 final”

Jucat la ora Sloveniei 20, în Hala Tivoli, o arenă de 4500 de locuri construită pentru Mondialul din 1970, meciul a avut o asistență mai mult decât redusă. Pe transmisiunea partidei se auzeau clar indicațiile date de antrenori și ce își strigau jucătorii unii altora în teren, lucru aproape de neconceput într-o competiție europeană, fie ea și euro-regională. Meciul a început într-o notă de echilibru, iar primul sfert s-a terminat cu un ușor avantaj pentru Timișoara. ulterior, bănățenii au reușit să se desprindă mai convingător la un moment dat. După 18 minute de joc, tabela din Ljubljana indica 34-44, diferență ulterior aproape anihilată, deoarece la vestiare s-a intrat cu 44-45.

Sfert trei dezastruos pentru oaspeți

A urmat o evoluție neconvingătoare a Timișoarei la revenirea în teren. Din debutul sfertului, slovenii au preluat conducerea și partida nu a mai fost într-o notă de echilibru. Astfel, gazdele s-au distanța la 74-65 după trei sferturi, o diferență nu neapărat insurmontabilă, dar nici mică. Nu a fost însă cazul, pentru că elevii lui Dragan Petricevic nu s-au putut apropia prea periculos în sfertul decisiv. Diferența s-a făcut la procentajele aruncărilor, căci la recuperări, Timișoara a fost superioară, cu 35 față de 31 ale gazdelor. Ilirija a avut 59% precizia la aruncările din acțiune, față de 42% oaspeții. La aruncările de 2 puncte, raportul a fost de 62-47%, enorm, iar la trițe, 52 față de 35%, tot mult.

De remarcat că la Timișoara, doi jucători au marcat foarte mult. Pivotul Igor Kesar a dat nu mai puțin de 34 de puncte, iar Luka Mitrovic a dat 20. Pentru echipa slovenă, Luka Barisic a dat 22 de puncte și a fost cel mai bun marcator.

Se pregătesc de Final Four

De menționat că timișorenii l-au transferat înainte de meci pe americanul Rayshawn Simmons, dar care nu a făcut deplasarea. Fundașul de 30 de ani a venit în locul accidentatului Djordje Dimitrijevic. Timișoara a depus ofertă pentru organizarea turneului Finar Four al Cupei Alpe Adria în perioada 12-13 martie, iar decizia se ia zilele viitoare.

Publicat: 20 02. 2024, 23:12