Rușine istorică pentru baschetul feminin românesc! Ungaria ne-a „distrus” în duelul direct din calificările Campionatului European

Echipa națională de baschet feminin s-a făcut de râs în fața reprezentativei similare a Ungariei, în calificările Campionatului European.

Sportul de echipă românesc încearcă să ajungă la un nivel decent, însă drumul pare mai degrabă unul descendent. Din când în când, reprezentativele „tricolore” sunt pur și simplu surclasate pe teren, iar acest scenariu nu este valabil doar în fotbal.

Naționala de baschet feminin a României a pierdut, 40-99, meciul disputat pe teren propriu împotriva Ungariei, în calificările Campionatului European. Numărul punctelor reușite de fetele noastre în primul sfert este unul de-a dreptul șocant.

Echipa națională de baschet feminin a României s-a făcut de râs în fața Ungariei, în al treilea meci disputat în cadrul calificărilor Campionatului European.

Reprezentativa „tricolorelor” a cedat la 59 de puncte în fața naționalei vecinilor noștri, cu toate că partida a avut loc pe teren propriu, în Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara. Cele două formații s-au întâlnit în cadrul Grupei C a FIBA Women’s EuroBasket 2023 Qualifiers, iar jucătoarele maghiare și-au asigurat victoria încă din primele minute.

În primul sfert al meciului, România nu a reușit să marcheze decât 4 puncte, pe când adversarele – 32! Adică, „tricolorele” au înscris două coșuri! Echipa noastră și-a „revenit”, însă, în următoarele trei părți ale jocului, când a marcat 10, 14, respectiv 12 puncte.

În clasamentul Grupei C, Ungaria este prima în clasament, cu 5 puncte, urmată de Spania (4 puncte) – care, însă, încă nu a jucat în etapa a treia. Pe treapta a treia a podumului este România (trei meciuri, 4 puncte), urmată de Islanda (două meciuri, 2 puncte).

Pentru următorul meci din cadrul Grupei C a FIBA Women’s EuroBasket 2023 Qualifiers, echipa națională a României se va deplasa la Reykjavik, unde pe 27 noiembrie, începând cu ora 18:30, va da piept cu reprezentativa Islandei.

(Sursă foto: frbaschet.ro)

Publicat: 24 11. 2022, 20:57