România debutează cu dreptul pe teren propriu în preliminariile CM de baschet masculin din 2019. „Vulturii” au învins Olanda, la Cluj

Naționala masculină de baschet a României a învins, duminică seară, reprezentativa similară a Olandei, scor 75-68, într-un meci din cadrul celei de-a doua runde din Grupa D a FIBA Basketball World Cup 2019 Qualifiers. „Vulturii” au câștigat primele trei dintre cele patru sferturi disputate în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca: 16-15, 18-12 și 20-19, în timp ce sfertul patru le-a revenit oaspeților, la diferență de un punct (22-21)

Primul cinci al României a fost format din Watson, Mandache, Kuti, Moldoveanu și Câțe, însă cel mai bun marcator a venit de pe bancă. Rolland Torok a contribuit la victoria României cu 13 puncte, Emi Câțe cu 12 puncte, Watson – 11 puncte. De partea cealaltă, cel mai bun marcator al Olandei a fost Franke – 14 puncte.

Meciul nu a fost însă lipsit de emoții: deși a deschis scorul printr-un coș de 3 al lui Vlad Moldoveanu, echipa tricoloră pregătită de Zare Markovski a fost condusă cu 11-3 de oaspeți. După pauză, România a reușit să ducă ecartul în fața Olandei la peste 10 puncte, iar selecționerul a continuat să experiementeze și să dea încredere tinerilor baschetbaliști români. Au revenit astfel pe parchet debutantul Darwiche, dar și Nicolescu.

În celălalt meci al grupei D, Italia a învins Croația, scor 80-64. România a pierdut meciul inaugural, împotriva Italiei, 70-75, iar în acest moment are aceeași linie de clasament cu Olanda – o victorie, o înfrângere.

Publicat: 26 11. 2017, 21:41
Actualizat: 26 11. 2017, 22:37