România, debut cu victorie în preliminariile CE de baschet din 2013

Naționala de baschet feminin a României a învins miercuri, la Târgoviște, reprezentativa Suediei, scor 66-59 (33-37), în primul meci din grupa D a preliminariilor CE din 2013.

Meci pe „muchie de cuțit” între România și Suedia, în care ambele formații s-au aflat la conducere. Nordicele au dominat mai mult în prima parte, pentru ca după pauză, tricolorele să revină puternic, reușind să revină de la 33-37, la 47-40 (min. 27). Înaintea ultimei pauze însă, Suedia a forțat în ofensivă, reducând diferența, 49-47.

Debutul sfertului patru a adus revirimentul în tabăra adversă, 49-51 (min. 32), însă Mărginean și Părău s-au opus, readucând avantajul României, 57-51 (min. 36). Jucătoarele antrenate de Dan Fleșeriu au reușit să-și păstreze avantajul până la final, în pofida eforturilor adverse, bifând primele două puncte în preliminariile CE de anul viitor. MVP-ul partidei a fost Gabriela Mărginean, care a încheiat partida cu 26 de puncte, 6 recuperări și 2 intercepții.

Marcatoare:
România – Mărginean 26 puncte, Părău 14, Meszaroș 9, Tarța 7, Stoenescu 4, Cutaș 4, Șipoș 2

Suedia – F. Eldebrink 22 puncte, Halvarsson 10, E. Eldebrink 7, Barthold 6, Yderstrom 5, Andersson 5, Nordstrom 3, Hamilton 1.

Miercuri seara mai este programată partida dintre Spania și Bulgaria, tot în grupa D.