România – Belarus, scor 65-85,** în ultimul meci din preliminariile CE de baschet

Naționala de baschet masculin a României a fost învinsă, miercuri, la Cluj, de reprezentiva similară a Belarusului, cu scorul de 85-65 (40-30), în ultimul meci din preliminariile Campionatului European din 2011.

România a contat în joc doar în primul sfert, după care sincopele din jocul colectiv au costat scump. Belarus s-a distanțat treptat, dar sigur, și după 30-40 la pauză, a ajuns la 42-66 (min. 29), „parafând” victoria cu mult înaintea încheierii partidei. În ultimul sfert, spectatorii clujeni au scandat „România”, dar au și aplaudat realizările adversarilor, frustrați de jocul slab al tricolorilor.

Marcatori:

România – Drăgușin 14 puncte, Căpușan 12, Dumitrescu 9, Jucan 7, Jakab 6, Silvășan 5, Paul 5, Chetreanu 5, Pop 2.

Belarus – Kudrautsau 16, Korshuk 11, Parakhouski 10, Ulyanko 10, Paliaschuk 10, Trastsinetski 6, Lashkevich 6, Aliakseyeu 6, Korzh 4, Meshcharakou 4, Charykau 2.

Rezultatele complete ale tricolorilor în grupa B a preliminariilor sunt următoarele: România-Suedia 70-54, Albania-România 74-93, România-Azerbaidjan 86-101, Belarus-România 79-80, Suedia-România 92-44, România-Albania 79-78, Azerbaidjan-România 74-56 și România-Belarus 65-85. Echipa României a acumulat 12 puncte în grupa B, la fel ca Belarus, ierarhia finală urmând a fi decisă după jucarea partidei dintre ocupantele primelor două locuri, Suedia (13 puncte) și Azerbaidjan (12), programată miercuri seara.

Din naționala României au absentat mai mulți jucători de bază, care s-au aflat la Universiadă, unde tricolorii s-au clasat pe locul 8, însă nici evoluția de la Shenzhen și nici cea din preliminariile CE din 2011 nu au fost la nivelul real al reprezentativei tricolore. Decizia FR Baschet de a împărți naționala în două, pentru a forța performanța la ambele niveluri, nu a dat roade.

Partea a doua a campaniei pentru CE din 2011, care a început anul trecut, nu a mai contat însă prea mult pentru echipele din Divizia B, după ce FIBA Europe a decis ca de la ediția din 2013 să nu mai existe două divizii valorice, toate echipele urmând să intre în preliminarii. Astfel, echipele din Divizia B au jucat meciurile din acest an doar pentru o clasare cât mai bună în grupe, care va conta la tragerea la sorți pentru ediția din 2013.

Meciurile din preliminariile CE din 2013 vor începe anul viitor. Naționala masculină a României a ajuns ultima dată la un turneu final de Campionat European în 1987.