România a învins Macedonia de Nord, dar ratează calificarea la FIBA Eurobasket 2021 Qualifiers Round

Echipa națională de baschet masculin a României s-a impus în fața Macedoniei de Nord, scor 65-53, în cadrul FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers Round, însă a ratat șansa de a se califica în Qualifiers Round.

Federația Română de Baschet a decis să lase accesul liber la acest joc, iar Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești a fost arhiplină. Într-o atmosferă frumoasă, echilibrul dintre cele două combatante a existat doar în primul sfert, când macedonenii au intrat în avantaj, scor 16-15. Ulterior, România a controlat jocul și a condus cu 34-29, la pauza mare.

Scorul final a fost 65-53, printre remarcații tricolorilor fiind Emanuel Cățe, cu 12 puncte și 13 recuperări, și Rolland Torok, cu 12 puncte și 10 recuperări.

Victoria României a fost una doar de palmares, „vulturii” nemaiputănd să obțină calificarea în Qualifiers Round pentru că au câștigat la o diferență de doar 12 puncte. În tur, la Skopje, gazdele s-au impus cu 90-76.

În grupa B din FIBA Eurobasket 2021 Pre-Qualifiers, Macedonia va rămâne pe primul loc, cu 7 puncte, după cele patru meciuri disputate. Celelalte două combatante ale grupei, România (5 puncte) și Kosovo (3 puncte), se vor întâlni în meci direct, duminică, la Priștina.

Pentru că nu a obținut calificarea de pe primul loc, România va accede în faza a treia a precalificărilor FIBA EuroBasket 2021, indiferent de ce rezultat se va înregistra în ultimul joc al grupei. Acolo, jucătorii lui Tudor Costescu vor înfrunta Slovacia și Cipru, în luna august.

Publicat: 22 02. 2019, 09:32
Actualizat: 22 02. 2019, 09:34