România a fost eliminată din cursa de calificare pentru Campionatul Mondial din 2019! Vedetele din NBA ale Croației nu le-au oferit nicio șansă „vulturilor”

Naționala de baschet masculin a României s-a oprit la sfârșitul turului 1 în calificările pentru Campionatul Mondial din 2019, după ce a pierdut cu 90-63 în fața Croației, în ultimul meci din grupă.

Tricolorii au visat frumos în această campanie, după ce au învins Olanda cu 75-68 la Cluj, dar mai ales după ce au obținut o victorie fabuloasă pe terenul Croației, cu 58-56, chiar dacă adversarii au jucat cu o echipă secundă. Au urmat însă trei înfrângeri la scor, iar România a fost readusă cu picioarele pe pământ.

Lucrurile au devenit clare încă de la mijlocul săptămânii, când tricolorii au pierdut cu 77-52 în Olanda. Chiar dacă partida retur cu Croația a fost care pe care, în clasament situația fiind identică înaintea jocului (2 victorii – 3 înfrângeri), România avea șanse infime să câștige acest ultim joc, în condițiile în care adversarii au apelat la trei vedete din NBA, Bojan Bogdanovic, Saric și Zubac. Mai mult, patru jucători importanți ai naționalei, Moldoveanu, Mandache, Torok și Baciu nu au fost prezenți la lot din diferite motive.

Și totuși, pentru aproximativ 13-14 minute, „vulturii” au făcut față mult mai titraților adversari, reușind chiar să fie în avantaj la începutul sfertului 2, scor 25-21. În momentul în care Croația a apăsat însă pedala de accelerație, tabela de marcaj s-a schimbat cu rapiditate în dreptul oaspeților. La pauza mare, adversarii au condus cu 44-31, iar până la final au reușit să-și dubleze avantajul. Croația s-a impus cu 90-63 și s-a salvat dintr-o situație dificilă, urmând să lupte în continuare pentru calificarea la Campionatul Mondial. România a pus stop acestei campanii, iar de acum se poate gândi la califcările pentru Eurobasket.

Giordan Watson a fost cel mai bun realizator din tabăra României cu 20 de puncte, fiind secondat de Nandor Kuti – 12 p și Alex Olah – 10 puncte. Dario Saric a fost cel mai bun om de la oaspeți cu 22 puncte, fiind secondat de Ivica Zubac – 20 puncte.

Publicat: 01 07. 2018, 20:59
Actualizat: 01 07. 2018, 21:00