Rezultat fabulos scos de U BT Cluj Napoca în EuroCup! S-a impus pe terenul deținătoarei trofeului, Gran Canaria, după un meci dramatic

Campioana U BT Cluj a învins și a reușit o victorie istorică în faţa echipei spaniole Dreamland Gran Canaria, deţinătoarea trofeului în baschetul masculin.

Ardelenii s-au impus cu scorul de 113-111 (20-37, 34-20, 23-16, 21-25, 15-13), după prelungiri, miercuri seara, la Las Palmas,în penultima etapă din Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Meciul a fost unul dramatic și s-a încheiat grație unui coş marcat de Emanuel Căţe în penultima secundă a prelungirilor.

Principalii marcatori ai meciului au fost Brussino 24 puncte, Albicy 20, pentru Gran Canaria, respectiv Eddie 24 puncte, Richard 23, Căţe 23 puncte, Jones 21, pentru U BT Cluj.

Pentru U BT Cluj nu au jucat titularii Karel Kuzman şi DJ Seeley, ambii accidentaţi, însă campioana României a primit aplauze pentru jocul curajos, fiind încurajată şi de câteva zeci de fani plecaţi din ţară. Condusă şi la 19 puncte, echipa lui Mihai Silvăşan a revenit spectaculos în sfertul 3 şi a dominat până la final, bucurându-se de o victorie extrem de preţioasă în disputa cu deţinătoarea trofeului.

JL Bourg este deja calificată în sferturi din postura de lider, cu 14 victorii şi 3 înfrângeri. În clasament, urmează U BT Cluj, cu un bilanţ de 13/4 şi Gran Canaria, cu 12/5.

În ultima rundă din sezonul regulat al EuroCup, U-BT Cluj-Napoca va juca miercuri, 7 februarie, pe terenul lui Lietkabelis, de la ora 19:00. Gran Canaria va juca tot în deplasare cu Buducnost Podgorica.

Care au fost rezultatele de până acum al celor de la U BT Cluj

În meciurile anterioare din grupa B, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 80-71 şi 84-95 cu Turk Telekom, 70-67 şi 80-76 cu Slask Wroclaw, 88-92 şi 89-98 cu JL Bourg, 89-74 şi 79-77 cu Buducnost Podgorica, 61-59 şi 90-74 cu Aris Salonic, 86-75 şi 85-81 cu ratiopharm Ulm, 98-60 şi 88-83 cu Energia Trento, 70-92 cu Gran Canaria, 120-111 cu Lietkabelis Panevezys.

În ediția trecută, U BT Cluj a fost debutantă în EuroCup şi a încheiat grupa A pe locul 9, ratând optimile. Cu un an înainte, campioana României a jucat sferturi de finală în Basketball Champions League, performanţă care i-a adus acceptarea în EuroCup, a doua competiţie continentală, după Euroligă.

Doar două echipe româneşti au mai participat în EuroCup, CSU Asesoft Ploieşti (în sezoanele 2007-2008, 2013-2015), respectiv Steaua Bucureşti (2015-2016), însă U BT Cluj este prima din România care se califică în faza play-off.

Publicat: 01 02. 2024, 06:23