Play-off cu scântei. CSU Ploiești și BT Cluj au pierdut pe teren propriu, iar acum sunt obligate să câștige „afară” pentru a evita eliminarea. Cu suporterii de la fotbal în spate, Steaua a învins dramatic CSM Oradea

Play-off-ul din acest al Ligii Naționale de baschet masculin a debutat extrem de spectaculos, cu meciuri foarte strânse. Toate cele patru partide s-au încheiat cu scoruri foarte strânse, pe muchie de cuțin, diferența maximă fiind de patru puncte. Între cele 8 competitoare, echilibrul pare total, din moment ce locul 8 (BC Timișoara) reușește să câștige pe terenul campioanei en-titre și a sezonului regulat (CSU Asesoft Ploiești).

• Play-off, meci 1
  • CSU Asesoft Ploiești – BC Timișoara    80-82
  • Energia Tg. Jiu – BCMU Pitești                76-74
  • Steaua CSM – CSM Oradea                      80-79
  • „U” BT Cluj – BC Mureș Tg. Mureș           77-81

Cea mai mare surpriză a primei zile este fără discuție victoria obținută de bănățeni în fieful Ploieștiului, cu 82-80. CSU Asesoft a avut o primă parte a meciului la discreție, în care și-a ținut adversara la respect. În repriza a doua, jucătorii de la BC Timișoara și-au reglat aruncările de la 3 puncte și au început să pună probleme. Partida s-a echilibrat însă spre finalul jocului, când cele două formații s-au succedat permanent la conducere. BC Timișoara a dat lovitura cu 4 secunde înainte de final, când Zlatko Jovanovic a înscris un coș de 3 puncte de la mare distanță. Acum, Asesoft trebuie să câștige cel puțin un meci la Timișoara pentru a obține calificarea în semifinale.

BC Mureș este a doua formație care a reușit vineri să câștige în deplasare, 81-77 pe terenul echipei BT Cluj. Filip Adamovic a fost eroul învingătorilor, cu 27 de puncte înscrise.

Într-un meci eveniment prin prisma faptului că s-a jucat în „Polivalenta” de 5.000 de locuri din Capitală, Steaua CSM a câștigat cu 80-79 în fața CSM Oradea. La pauză, gazdele au avut un avantaj consistent (scor 45-31) însă s-au relaxat în partea secundă, iar orădenii au revenit. Într-un final extrem de încins, Oradea a avut în mână coșul victoriei, însă mingea s-a oprit pe inel. Steaua s-a impus astfel la limită, spre satisfacția galeriei de la fotbal, care a umplut o peluză și a asigurat ambianța.

Cea mai spectaculoasă răsturnare de situație a avut loc la partida Energia Tg. Jiu – BCM U Pitești. Oaspeții conduceau cu 74-68 cu un minut și jumătate înainte de final, dar gorjenii au reușit un „run” de 8-0 pe final și are 1-0 la „general”. Coșul victoriei i-a aparținut lui Milosevic. Meciurile secunde sunt programate sâmbătă.

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat primul meci al finalei

Tot la sfârșitul acestei săptămâni a debutat și finala Ligii Naționale de baschet feminin dintre Sepsi Sf. Gheorghe și CSM Târgoviște. Partida s-a încadrat în același „tipar” cu play-off-ul băieților, adică a avut un final dramatic. Gazdele s-au impus cu 66-65, după ce în prima repriză au avut o diferență de 10 puncte. Meciul doi este sâmbătă, de la ora 19:00, tot la Sf. Gheorghe.

Publicat: 11 04. 2015, 12:16
Actualizat: 11 04. 2015, 12:18