Naționala de tineret a ratat calificarea în semifinalele CE de baschet de la Pitești

Naționala de baschet masculin tineret a ratat, vineri, calificarea în semifinalele Campionatului European (Divizia B), care este găzduit de Pitești, după ce a fost învinsă în sferturile de finală ale competiției de Belgia, scor 72-68 (36-28), urmând să joace pentru clasarea finală pe locurile 5-8.

Marcatorii echipei României au fost Olah 20 puncte, Damian 14, Stoicoviciu 13, Păun 8, Movileanu 5, Lazăr 4, Cristiean 4, în timp ce pentru Belgia s-au remarcat Lecomte 34 și Hazard 10 puncte.

Anterior, tricolorii mici au încheiat grupa A pe locul 4, cu 7 puncte, având un bilanț de două victorii – 78-62 cu Slovacia și 72-69 cu Luxemburg – respectiv trei înfrângeri – 62-92 cu Polonia, 43-99 cu Marea Britanie și 53-65 cu Ungaria.

Tot vineri s-au jucat, tot în sferturile de finală, partidele dintre Marea Britanie-Olanda, scor 95-57, și Polonia-Portugalia, 82-57. În ultimul „sfert” al zilei se vor duela Elveția și Ungaria.

În semifinale sunt calificate Marea Britanie, Polonia și Belgia.

Sâmbătă, în primul meci pentru clasarea finală pe locurile 5-8, România va juca împotriva Portugaliei.

Duminică, în ultima zi a CE de la Pitești, vor avea loc meciurile pentru clasarea finală și cele pentru medalii.

La startul CE de tineret (Divizia B) s-au aflat 12 echipe, primele trei clasate urmând să promoveze în primul eșalon valoric al continentului.