Motivat de Durant! LeBron a făcut cel mai bun meci din ultima lună

LeBron James a fost cel mai bun om al lui Miami în victoria de aseară, scor 104-96, după o repriză de prelungiri, pe terenul lui Charlotte Bobcats. „Regele” lui Heat a reușit 34 de puncte

• Paul George (36 de puncte) a oferit și faza serii în victoria lui Pacers cu Clippers, scor 106-92, reușind un slam-dunk de efect
  • Portland Trail Blazers a urcat pe primul loc în Vest după 40 de meciuri, egalând-o pe San Antonio Spurs în fruntea clasamentului

Când se lansează spre coș, LeBron James e aproape imposibil de oprit

15 victorii consecutive a strâns Miami Heat în fața lui Charlotte Bobcats. Ultima chiar aseară, după o repriză de prelungiri, scor 104-96. Însă pentru victorie, Heat a transpirat serios. Și a avut nevoie de un LeBron James în cea mai bună formă. Din fericire pentru campioană, MVP-ul sezonului trecut chiar a fost decisiv. După ce a avut o perioadă mai slabă la mijlocul partidei, James a încheiat partida cu 34 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive. Asta la doar o zi după ce Kevin Durant, contracandidatul său la un nou titlu de MVP a marcat 54 de puncte într-un singur meci „Am fost motivat de jocul lui Kevin Durant. Un prieten mi-a spus că Durant a marcat 54 de puncte, iar eu doar 21. A glumit că sunt slab. Am fost agresiv, jocul m-a ajutat mult să fac asta”, a declarat James la finalul partidei. După această victorie, a doua consecutivă înregistrată de Heat, Miami (29-11) a rămas pe 2 în Est, la trei victorii de Indiana. Bobcats (17-25) e pe 9 în aceeași conferință.

Paul George a fost cel mai bun jucător al lui Pacers aseară, marcând 36 de puncte

Pacers a dominat-o clar pe Clippers

Fără Chris Paul, Los Angeles Clippers s-a descurcat excelent în ultimele săptămâni. Dar în momentul în care californienii au dat de o echipă mai puternică, precum Indiana Pacers, n-au mai avut nicio șansă. S-a întâmplat aseară, în deplasarea din Indianapolis, în care Pacers s-a impus clar, scor 106-92. Omul meciului? Evident, Paul George! După câteva meciuri mai slabe, George a dominat-o clar pe Clippers, reușind 36 de puncte și 6 recuperări, plus un slam-dunk incredibil, după o rotire de 360 de grade. La oaspeți, Blake Griffin (19 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive) și DeAndre Jordan (12 puncte, 17 recuperări) nu au făcut față frontcourt-ului lui Pacers, în timp ce Jamal Crawford (22 de puncte) a fost singurul marcator pur al lui Clippers (28-14), care ocupă locul 4 în Vest. Pacers (32-7) își conservă prima poziție în Est.

Aldridge (dreapta) e responsabil pentru sezonul excelent al lui Blazers

Din nou Aldridge!

Cinci victorii consecutive a strâns Portland Trail Blazers, echipă care a urcat aseară pe primul loc în Vest, după victoria cu 127-111 obținută pe terenul lui Dallas Mavericks. A fost un nou succes adus de ofensiva spectaculoasă a echipei lui Terry Stotts, în care LaMarcus Aldridge (30 de puncte, 12 recuperări, 2 assisturi, 3 intercepții) a fost cel mai bun om. Totuși, primul „5” al lui Blazers  a fost extrem de echilibrat, fiecare jucător marcând cel puțin cinci puncte. După acest succes, Blazers (31-9) a urcat pe primul loc în Vest, la egalitate cu San Antonio Spurs. Mavericks (24-18) rămâne pe 7, cu două victorii în fața lui Phoenix Suns.