„Leii”, sprint spre finală

BC Timișoara și CSU Ploiești au făcut pași importanți în weekend spre finala Diviziei A din acest sezon. Ambele echipe au deja 2-0 după primele două jocuri.
După 81-78 sâmbătă cu „U” Mobitelco, timișorenii au câștigat și al doilea meci jucat acasă cu campionii en-titre și mai au nevoie de un singur succes pentru a evolua cu trofeul pe masă. „Șepcile roșii” nu le-au pus aseară la fel de multe probleme baschebaliștilor lui Badnjarevic, comparativ cu primul episod al semifinalei, în care au început furtunos, cu un avantaj de 13-0, dar au pierdut dramatic în ultimele minute.

În partida secundă, după un joc foarte echilibrat în primele trei sferturi, „Leii din Banat” s-au desprins la opt puncte de clujeni cu două minute înainte de final (scor 67-59). „U” s-a trezit prea târziu și a atacat furibund în ultimele secvențe, încercând să revină cu ajutorul faulturilor. Calmul lui Jovanovic la aruncările libere a păstrat însă avantajul liniștitor al Timișoarei, care s-a impus la final cu 76-72. Robert Sarovic a fost cel mai bun marcator al gazdelor, la fel ca în primul meci (22 de puncte înscrise aseară și 26 sâmbătă).

În cealaltă semifinală, CSU Ploiești a învins aseară cu 94-90 la Mediaș, pe Gaz Metan (n.r. 87-85 în meciul unu) și conduce cu 2-0 la general.

Publicat: 30 04. 2012, 08:58
Actualizat: 30 04. 2012, 08:59