„LeBron nu e pământean”! „Regele” i-a distrus pe Clippers!

Cu 30 de puncte din doar 11 aruncări, LeBron James a ajutat-o pe Heat să câștige clar, scor 111-89, meciul de aseară cu Los Angeles Clippers.

123 de puncte în patru meciuri

În ultimele patru meciuri, LeBron James (foto, în roșu) a înscris 123 de puncte cu doar 59 de aruncări. O serie senzațională pentru „Regele” lui Heat, care a adus patru victorii pentru echipa sa în aceste partide. Ultima, și cea mai importantă, înregistrată aseară, scor 111-89, în fața lui Los Angeles Clippers. James a marcat 30 de puncte după ce a transformat nouă din 11 aruncări încercate în primele trei sferturi, fiind odihnit de antrenorul Erik Spoelstra în sfertul patru, când a evoluat foarte puțin. Nici cealaltă piesă grea a lui Heat, Dwayne Wade (20 de puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive), nu a jucat prea mult în sfertul patru, după ce Heat a condus cu 93-68 după trei sferturi. „LeBron este cel mai bun jucător de baschet de pe planetă. De fapt, nu cred că vine de pe această planetă”, a spus Dwayne Wade, care are un procentaj de reușită al aruncărilor de 51% în acest sezon, cel mai bun din carieră și este mai slab ca LeBron, care a reușit să transforme 55,6% din aruncările sale. A fost primul meci în care Clippers și-a arătat limitele în acest sezon, deși formația lui Vinny del Negro a fost la capacitate maximă. Conducătorul de joc Chris Paul a revenit după o absență de nouă meciuri, cauzată de o accidentare la genunchi, însă a jucat doar 19 minute și a reușit doar 3 puncte și 2 pase decisive. Nici Blake Griffin, absent în ultimele trei jocuri, nu a reușit un meci mai bun, terminând jocul cu 13 puncte și 5 recuperări. „Nu pot să spun că am fi meritat mai mult. Ei au jucat mai bine pe tot parcursul meciului și au dorit mai mult să câștige”, a spus Blake Griffin după meci. Heat (33-14) domină Conferința de Est, cu o victorie în fața lui Knicks, în timp ce Clippers rămâne pe trei în Vest, cu 35 de victorii și 17 eșecuri. „I-am lăsat să înscrie 15 din cele 27 aruncări de trei puncte pe care le-au încercat. În opinia mea, aici am pierdut jocul. Trebuie să fim mai buni defensiv. Din cauza accidentărilor am dat peste cap și banca de rezerve. În scurt timp ne vom reveni”, a explicat antrenorul lui Clippers, Vinny del Negro.

Spurs, prima înfrângere într-o lună

După o serie de 11 meciuri consecutive în care San Antonio Spurs nu a cunoscut înfrângerea, texanii lui Gregg Popovich au pierdut aseară primul meci din ultima lună! O înfrângere surprinzătoare, având în vedere că a venit pe terenul unei echipe fără pretenții din Conferința de Est, Detroit Pistons, scor 109-119. De data aceasta, Tony Parker (31 de puncte, 2 recuperări, 8 pase decisive) nu a mai putut să o salveze pe Spurs, care resimte absențele lui Tim Duncan și Manu Ginobili, ambii accidentați. Texanii au fost conduși încă din primele minute de Detroit, care avea deja un avantaj de 13 puncte la pauză. Iar un comeback încercat pe final de Spurs nu a avut efectul scontat, mai ales că Pistons s-a impus clar sub panou (52-44 la puncte marcate sub panou și 49-33 la recuperări), dar și la procentajul aruncărilor de trei puncte (45,5%, 10 din 22 aruncări reușite). Greg Monroe (24 de puncte, 16 recuperări, 5 pase decisive) și Brandon Knight (24 de puncte, 5 recuperări) au fost cei mai buni jucători ai lui Detroit aseară, echipă care pierduse ultimele trei meciuri împotriva lui Spurs. „A fost o seară în care lor le-au ieșit aruncările, iar nouă nu. De fiecare dată când reduceam handicapul la opt-nouă puncte, ei marcau o aruncare de trei puncte. Asta e, ne gândim deja la următorul meci”, a spus Parker (foto, nr.9) la finalul jocului. Spurs (39-12) continuă să conducă în Vest, însă mai are doar o victorie avans în fața lui Oklahoma City Thunder.

Durant și Westbrook, eclipsați cu Suns

Ocupanta locului secund în Vest, Thunder (38-12) a câștigat clar pe teren propriu aseară în fața codașei Phoenix Suns, scor 127-96. Nu a fost însă un meci obișnuit pentru gazde, întrucât Kevin Durant (21 de puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive) și Russell Westbrook (17 puncte, 5 recuperări, 6 pase decisive) au fost odihniți în sfertul patru, iar conducerea echipei a fost preluată de centrul Kendrick Perkins (17 puncte, 9 recuperări) și Thabo Sefolosha (18 puncte). Cei doi au marcat 35 de puncte împreună, triplul mediei marcate pe meci de cei doi în acest sezon. „Sunt fericit că nu a trebuit să joc în sfertul patru, am făcut un meci bun și m-am putut odihni. E excelent să poți să te relaxezi pentru următoarele meciuri”, a spus Westbrook după meci.

Tensiune în vestiarul lui Lakers

O victorie extrem de importantă a obținut și Los Angeles Lakers, scor 100-93, în deplasarea de la Charlotte Bobcats. Însă evoluția jocului de aseară a fost exact povestea întregului sezon al celor de la Lakers. Victoria nu a fost obținută nici pe departe fără emoții. Ba chiar Bobcats a condus la mijlocul sfertului trei cu 20 de puncte (71-51). Dar experiența lui Kobe Bryant (foto dreapta, 20 de puncte, 7 recuperări, 8 pase decisive) și prezența sub panou a lui Dwight Howard (12 puncte, 11 recuperări) a reușit să o readucă pe Lakers în joc. Bineînțeles, californienii au fost ajutați și de faptul că au întâlnit echipa cu cel mai slab record din NBA (11-39), care nu a mai marcat decât două puncte în ultimele trei minute și jumătate de joc. În ciuda victoriei, tensiunea și presiunea din vestiarul celor de la Lakers au fost clare. „Sunt nervos pe modul în care a jucat echipa. Însă o victorie e o victorie și trebuie să nu ne supărăm pe modul în care am obținut-o. Nu mai putem fi individualiști, nu acum”, a spus Kobe Bryant la final, după un nou meci în care s-a sacrificat pentru echipă. Iar antrenorul Mike D’Antoni l-a completat: „Sper că băieții au înțeles că nu poate să joace așa în NBA. Sper că au înțeles a 80-a oară când se întâmplă acest lucru”. Lakers (24-27) obține a patra victorie în ultimele cinci meciuri, însă rămâne la patru victorii de locul 8, Houston Rockets (28-24), după ce texanii au câștigat cu 118-103 meciul cu Portland Trail Blazers.

Primul eșec în două luni acasă pentru Pacers

De 13 sezoane nu mai reușise Indiana Pacers să câștige cel puțin 15 jocuri consecutive pe teren propriu. Însă cu ajutorul lui Paul George, Pacers reușise acest lucru în ultimele două luni, ultima înfrângere acasă venind pe 8 decembrie, când formația din Indiana pierdea cu 89-92 în fața lui Denver Nuggets. Au urmat meciuri cu echipe puternice din NBA, precum Miami Heat, New York Knicks sau Chicago Bulls, toate câștigate de Pacers. Aseară însă, Toronto Raptors le-a oprit seria de victorii jucătorilor antrenați de Frank Vogel. A fost nevoie de un coș în ultima secundă a lui Amir Johnson (14 puncte, 14 recuperări) și de un final de meci excelent al noului transfer, Rudy Gay (23 de puncte), care a reușit să aducă victoria lui Raptors în prelungiri cu 1,7 secunde rămase de jucat (98-100). Indiana (31-20), la care eforturile lui David West (30 de puncte, 8 recuperări) și Paul George (26 de puncte, 14 recuperări) au fost inutile, rămâne pe 3 în Est, cu 31 de victorii și 20 de eșecuri. Raptors e pe 11 în aceeași conferință, cu 18 victorii și 32 de înfrângeri.

Anthony, 36 de puncte pentru Knicks

Deși a întâlnit o echipă care nu a câștigat decât două din ultimele 16 meciuri din NBA, New York Knicks n-a avut un joc ușor în deplasarea de la Minnesota Timberwolves. De fapt, new-yorkezii au trebuit să conteze din nou pe vedeta Carmelo Anthony, care a marcat 12 din cele 36 de puncte ale sale în ultimele șapte minute ale meciului. Inclusiv un „cârlig” de două puncte cu două minute și 37 de secunde rămase de joc, care a adus pentru prima dată conducerea lui Knicks în sfertul patru. De atunci, new-yorkezii nu au mai cedat, reușind să obțină cea de-a șasea victorie în ultimele șapte meciuri pentru a rămâne la o singură victorie de Miami Heat în clasamentul conferinței.