Le place să distrugă serii de victorii!** Knicks pierde după 13 victorii consecutive pe terenul lui Bulls

Chicago Bulls a oprit aseară seria de 13 victorii consecutive reușită de New York Knicks, după ce s-a impus în fața new-yorkezilor cu 118-111, scor înregistrat în urma unei reprize de prelungiri.

Knicks pierde după trei săptămâni

În urmă cu aproape trei săptămâni, seria de 27 de victorii consecutive a lui Miami Heat se oprea brusc, în „United Center” din Chicago, acolo unde „taurii” câștigau în fața campioanei cu 101-97. Azi-noapte a venit rândul lui New York Knicks să se oprească la doar 13 succese la rând, tot în „United Center” și în fața unei echipe care a aplicat aproape același plan de joc ca în meciul cu Heat, reușind să învingă cu 118-111, după o repriză de prelungiri. Un joc fizic, bazat pe o defensivă care să pună probleme celor mai importanți marcatori și, surprinzător, un joc bun în ofensivă. Responsabil pentru ultima parte a fost chiar Nate Robinson (foto mare), fost jucător al lui Knicks între 2005 și 2010, care a marcat 35 de puncte pentru Bulls, cea mai bună performanță personală din acest sezon! A fost a doua cea mai bună performanță ofensivă pentru un jucător al lui Bulls venit de pe bancă din ultimii cinci ani, precedentul record fiind stabilit de Ben Gordon, cu 37 de puncte, în 2008. Robinson a fost secondat de Jimmy Butler (22 de puncte, 14 recuperări), care a fost decisiv în sfertul trei, atunci când Bulls au reușit să recupereze un deficit de 15 puncte. Nici măcar Melo Anthony (36 de puncte, 19 recuperări), aflat la al șaselea meci consecutiv cu cel puțin 35 de puncte, nu a mai reușit să întoarcă soarta meciului în prelungiri, după ce Bulls și-a intrat în ritm, iar Robinson a marcat opt din cele 13 puncte ale „taurilor” din timpul suplimentar. „Nu ne gândim să oprim serii de victorii, obiectivul nostru este de a deveni din ce în ce mai buni înainte de primul meci din play-off”, a spus Nate Robinson la finalul partidei. A fost prima înfrângere după trei săptămâni pentru Knicks, care nu mai pierduse din 17 martie, de la un meci cu Clippers. Chiar și în urma acestui eșec, Knicks (51-27) rămâne pe poziția secundă în Est, la două victorii și jumătate peste Indiana Pacers (49-29), doar patru eșecuri la rând coroborate cu patru victorii ale Indianei putând întoarce soarta clasamentului.

Thunder mai face un pas spre locul 1

În schimb, în celălalt meci al serii, Oklahoma City Thunder a câștigat cu 116-97 pe terenul lui Golden State Warriors și a făcut un pas uriaș către locul 1 la finalul Conferinței de Vest. A fost meciul lui Kevin Durant (foto sus, 31 de puncte, 10 recuperări, 8 pase decisive), care a ratat la mustață un triple-double, deși s-a aflat pe teren doar 34 de minute. Kevin Martin (23 de puncte) și Russell Westbrook (18 puncte, 9 pase decisive) au ajutat și ei la o victorie confortabilă a Oklahomei, a 58-a din 79 de meciuri în acest sezon. Astfel, Thunder se desprinde la o victorie în fruntea Conferinței de Vest și are trei meciuri facile în finalul sezonului (deplasare la Portland Trail Blazers și acasă cu Sacramento Kings și Milwaukee Bucks). În schimb, Golden State Warriors (45-34), la primul play-off din ultimii șase ani, ar putea cădea pe locul șapte, aflându-se la doar o singură victorie peste locul 6, Houston Rockets.

Publicat: 12 04. 2013, 13:52
Actualizat: 12 04. 2013, 14:09