Înapoi la dezamăgiri! **Lakers a pierdut surprinzător cu Wizards!

Eșec surprinzător pentru Los Angeles Lakers aseară cu Washington Wizards. Californienii au pierdut pe teren propriu cu 100-103, însă se mențin pe poziția a opta în Conferința de Vest.

N-au victorie cu toate superstarurile pe teren

Când poți miza pe Kobe Bryant și Pau Gasol, reveniți după accidentări, nu te gândești că ai putea pierde în fața celor de la Washington Wizards! Greșit! Aseară, Los Angeles Lakers a pierdut meciul de pe teren propriu cu formația din capitala Statelor Unite, scor 100-103, în ciuda faptului că a putut conta pentru prima oară în mai bine de o lună și jumătate în teren pe Pau Gasol. Ibericul, revenit după o accidentare serioasă la gleznă, a jucat 20 de minute, în care a reușit 4 puncte și 8 recuperări. Asta în timp ce Bryant, revenit în primul „5” după o săptămână și jumătate de pauză tot datorată unei accidentări la gleznă, a reușit 21 de puncte, 4 recuperări și 11 pase decisive în cele 37 de minute jucate. A fost un eșec ciudat pentru californieni, care au avut 18 puncte în față la începutul sfertului trei (58-41), dar au cedat punct după punct pe final. Surprinzător totuși, când Lakers i-a avut în teren pe Gasol, Bryant (foto stânga), Nash și Howard în primul „5”, californienii au pierdut toate cele șase meciuri! Un paradox pe care antrenorul Mike D’Antoni va trebui să lucreze serios pentru a-l învinge, mai ales că Lakers nu vrea să o întâlnească în prima rundă de play-off pe San Antonio Spurs. „A fost un eșec ciudat și nu înțeleg cum a venit. Nu ne-am mai apărat deloc bine pe finalul de meci”, a spus Kobe Bryant. La Wizards, John Wall (24 de puncte, 16 pase decisive) și Trevor Ariza (25 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) au fost cei mai buni jucători și au întors soarta jocului, marcând 15 din ultimele 22 de puncte ale „vrăjitorilor”. Totuși, în ciuda eșecului, Lakers continuă să ocupe poziția a opta în Conferința de Vest, cu 36 de victorii și 34 de eșecuri, două victorii mai mult decât locul 9, ocupat de Utah Jazz. Californienii rămân astfel la două victorii în spatele lui Houston Rockets (38-31), echipă care a câștigat aseară clar, scor 116-78, în fața lui Cleveland Cavaliers.

Heat, la 8 victorii de recordul absolut

Marșul către recordul absolut, de 33 de victorii consecutive, continuă pentru Miami Heat. Aseară, campioana și-a trecut în cont cel de-al 25-lea succes la rând, după un nou meci cu emoții, scor 103-89, în fața lui Detroit Pistons. Oaspeții au început mai bine și au condus chiar și cu 11 puncte în sfertul 2 (24-33), dar nu au mai reușit să țină pasul cu James (foto sus, stânga), Wade sau Allen în sfertul trei, când Heat a apăsat pe accelerație. James (29 de puncte, 8 recuperări, 8 pase decisive) a fost din nou aproape de un triple-double, în timp ce Wade (19 puncte, 4 pase decisive) a înscris exact când a trebuit pentru a o detașa pe Heat în învingătoare. Pentru Pistons, la care Greg Monroe a marcat 23 de puncte, a fost al zecelea eșec consecutiv. Heat (54-14), lider autoritar în Est, care nu a pierdut de aproape două luni, urmează un meci pe teren propriu cu Charlotte Bobcats și apoi două deplasări: una la Orlando Magic și una pe terenul lui Chicago Bulls.

A 900-a victorie din carieră pentru Gregg Popovich

Tony Parker s-a reîntors în teren pentru San Antonio Spurs după opt meciuri în care a absentat din cauza unei accidentări la gleznă, iar francezul a fost din nou unul dintre cei mai buni oameni ai texanilor. Parker a reușit 22 de puncte și 5 pase decisive în victoria lui Spurs, scor 104-97, după o repriză de prelungiri, obținută în fața lui Utah Jazz. A fost cel de-al 900-lea succes înregistrat de antrenorul Gregg Popovich în NBA, toate pe banca texanilor. Popovich (foto sus, dreapta) este doar al treilea tehnician activ încă în Liga Profesionistă de baschet care a ajuns la această cotă, după Rick Adelman (Minnesota Timberwolves) și George Karl (Denver Nuggets). Motive de bucurie a avut și Tim Duncan. Veteranul lui Spurs a încheiat meciul cu 19 puncte și 16 recuperări, depășindu-l pe Shaquille O’Neal pe locul 13 în topul celor mai bun recuperatori din istoria NBA. Spurs (53-16) e tot mai aproape de locul 1 în Vest, păstrând diferența de două victorii în fața Oklahomei City Thunder.

Thunder și-a revenit la Orlando

După două eșecuri consecutive, Oklahoma City Thunder a reușit să se impună aseară cu 97-89 pe terenul lui Orlando Magic, la finele unui meci pe care Durant&co. l-au controlat de la cap la coadă. Totuși, Thunder nu s-a desprins decât pe final, atunci când elevii lui Scott Brooks au apăsat pedala de accelerație și s-au apărat exemplar, blocând o serie de patru aruncări la rând ale celor de la Magic. Durant (25 de puncte, 8 recuperări) a fost cel mai bun marcator al lui Thunder, urmat de Westbrook (19 puncte, 6 recuperări, 9 pase decisive) și Serge Ibaka (14 puncte, 13 recuperări). Thunder (51-19) continuă să fie pe 2 în Vest, însă are o serie de meciuri ușoare, contra lui Portland Trail Blazers și Washington Wizards pe teren propriu și Minnesota Timberwolves în deplasare.

Și-a revenit Melo!

E deja clar că New York Knicks arată total diferit cu Carmelo Anthony (foto sus) în teren. Iar când Melo e sănătos, new-yorkezii pierd cu greu. După ce superstarul lui Knicks și-a revenit în urma problemelor la genunchi care l-au împiedicat să joace, new-yorkezii au înregistrat trei victorii consecutive. Ultima, aseară, pe terenul lui Toronto Raptors, scor 99-94, o victorie care a însemnat și calificarea matematică a celor de la Knicks în play-off, cu 15 meciuri rămase de jucat pentru echipa lui Mike Woodson. Anthony (37 de puncte, 6 recuperări) a dat recital în Canada, fiind de departe cel mai bun marcator al lui Knicks, urmat de veteranul Kenyon Martin (19 puncte, 11 recuperări). Surprinzător, new-yorkezii se descurcă sub panou și fără Amar’e Stoudemire și Tyson Chandler, ambii accidentați. Cu 41 de victorii și 26 de înfrângeri, Knicks e pe 3 în Est, la două victorii de Indiana Pacers, care e pe 2. Însă programul new-yorkezilor e dificil: după un meci cu Raptors pe teren propriu urmează o deplasare la Boston Celtics și un meci acasă cu Memphis Grizzlies.

Terry, aplaudat la scenă deschisă de fanii lui Mavericks

Într-un moment critic al sezonului, Boston Celtics a „uitat” să mai joace baschet. Jucătorii lui Doc Rivers au pierdut aseară cel de-al treilea meci la rând în ultima săptămână, scor 94-104 pe terenul lui Dallas Mavericks. Texanii, care încă mai speră la un loc de play-off, au început în forță meciul și au condus încă de la finele primului sfert cu cel puțin zece puncte, avantaj pe care Celtics nu l-a putut recupera. A fost un meci special pentru Jason Terry, care a revenit pentru prima oară în „American Airlines Center” după ce a plecat sezonul trecut de la Mavericks la Celtics la finele unei perioade de opt ani în care a jucat pentru formația texană. Terry (foto sus, dreapta), unul dintre cei mai iubiți jucători din istoria lui Mavs și al doilea jucător din istoria texanilor în topul celor mai multe aruncări de trei puncte reușite (1140), nu a reușit decât opt puncte împotriva fostei sale echipe, care a fost dominată sub panou de Brandon Wright (23 de puncte, 8 recuperări) și Dirk Nowitzki (22 de puncte, 7 recuperări). Celtics (36-32) rămâne pe 7 în Est, în timp ce Mavericks (33-36) e încă pe 10 în Vest, dar speră la un loc de play-off, fiind la 3 victorii de Lakers.