I-au vrăjit și pe Pacers. Wizards e marea surpriză a acestui sezon în NBA

Washington Wizards își confirmă statutul de echipă-surpriză a acestui sezon, reușind să câștige primul meci al semifinalei Conferinței de Est cu Indiana Pacers, scor 102-96

• Randy Wittman, antrenorul lui Wizards, a devenit abia al treilea tehnician din istoria NBA care câștigă primele patru meciuri disputate în deplasare în play-off, după Mike Dunleavy și Pat Riley, ambii ajungând în finală
  • Chris Paul a marcat opt aruncări de trei puncte, cele mai multe într-un meci din carieră, pentru a aduce victoria lui Los Angeles Clippers în disputa cu Oklahoma City Thunder, scor 122-105

Washington Wizards este marea surpriză a play-off-ului acestui sezon din NBA. După o absență de cinci ani din postseason, în care „vrăjitorii” nu au avut un sezon mai bun de 29 de victorii și după o perioadă de nouă sezoane fără serie de play-off câștigată, Wizards dă semne de revenire. Echipa din Washington a câștigat seria cu Bulls, din prima rundă a play-off-ului, scor 4-1, și a debutat excelent în semifinala Conferinței de Est, contra Indianei Pacers, reușind să se impună în această dimineață, scor 102-96. Și nu, victoria nu a venit ca urmare a unui meci senzațional făcut de John Wall (13 puncte, 5 recuperări, 9 pase decisive) sau a lui Nene Hilario (15 puncte, 6 recuperări).

În genunchi. Pacers nu-și revine în acest play-off, după ce s-a chinuit să se califice cu codașa Atlanta Hawks, de care a dispus cu 4-3 în prima rundă

Ci după un joc aproape perfect făcut de Trevor Ariza (22 de puncte, 6 recuperări), care a transformat toate aruncările de trei puncte încercate, 6/6, dar și a evoluției excelente în defensivă a lui Drew Gooden, care a terminat partida cu 12 puncte și 13 recuperări în doar 18 minute evoluate. Victoria „vrăjitorilor” e cu atât mai surprinzătoare cu cât Wizards nu mai câștigase la Indiana din 18 aprilie 2007, pierzând ultimele 12 partide în „Bankers Life Fieldhouse”, ultimele două chiar în acest an la diferențe uriașe, scor 93-73 și 93-66. Iar problemele din interiorul lui Pacers sunt pe cale să explodeze din nou. Lance Stephenson și-a „certat” antrenorul, răbufnind după ce Frank Vogel l-a schimbat cu un minut rămas de joc din sfertul trei. Iar Roy Hibbert și-a continuat pasa dezastruoasă prin care trece, nereușind vreun punct sau vreo recuperare în cele 18 minute jucate. Meciul doi are loc tot în Indiana, joi dimineață.

Chris Paul a fost aproape de perfecțiune din spatele arcului în meciul cu Thunder

Clippers, victorie categorică cu Thunder

Atât Oklahoma City Thunder, cât și Los Angeles Clippers au fost „împinse” de adversarele din prima rundă a play-off-ului în meci decisiv. Dacă Thunder nu a avut emoții cu Memphis Grizzlies, câștigând confortabil meciul decisiv, Clippers, echipă aflată în mijlocul unui scandal uriaș de rasism, a tremurat până în ultimul minut al disputei cu Golden State Warriors. Însă acest lucru n-a contat nici măcar o secundă în primul joc al semifinalei Conferinței de Vest dintre Thunder și Clippers. Pentru că echipa californiană a avut în Chris Paul un jucător „on fire”, care a ajutat-o pe Clippers să câștige clar, scor 122-105. CP3 a încheiat partida cu 32 de puncte și 10 pase decisive, după un meci în care a reușit opt din cele nouă aruncări de trei puncte încercate, obligându-i pe jurnaliștii de la ESPN să titreze „CP3333333”. Succesul lui Clippers a venit pe fondul unui joc bun făcut de Kevin Durant (25 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) și al lui Russell Westbrook (29 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive), însă Thunder a cedat mult la capitolul turnoveruri, acolo unde a comis 18 erori. Meciul doi are loc joi dimineață, tot la Oklahoma. În acest sezon, Thunder a câștigat două meciuri contra lui Clippers din cele cinci jucate, însă doar unul „acasă”.

Publicat: 06 05. 2014, 08:22
Actualizat: 06 05. 2014, 08:23