Gaz Metan Mediaș, eliminată în sferturile Cupei României

Deținătoarea Cupei României la baschet masculin, Gaz Metan Mediaș, a fost eliminată, marți, pe teren propriu, de formația CSM București, deși a învins în returul sferturilor de finală, cu scorul de 84-80.

Marcatori:

Gaz Metan Mediaș: Dumitrescu 28 puncte, Ivanovici 16, Zigeranovici 11, Nicoară 11, Mitchell 9, Moore 7, Jucan 2.

CSM București: Gallimore 25 puncte, McKenzie 15, Martinici 14, Ljubojevici 10, Urucatu 6, Căruțașu 6, Fometescu 4.

În tur, CSM București a câștigat cu scorul 91-85, iar cu scorul general de 171-169 s-a calificat în semifinale.

Marți sunt programate și celelalte două partide retur din sferturi, între CSU Ploiești – BC Timișoara (65-91 în tur), respectiv BCM U Pitești – Dinamo București (67-67, în Cupa României, un meci se poate încheia și la egalitate).

Echipa CSM Oradea a fost prima calificată în Final Four, după ce adversara sa, CS Otopeni, s-a retras, atât din Cupa României, cât și din campionat.

Turneul final al Cupei României programează semifinalele în 17 februarie, iar cele două finale pentru medalii, o zi mai târziu.

Sursa: Mediafax

Publicat: 10 01. 2012, 20:04
Actualizat: 10 01. 2012, 20:05