Franța a obținut bronzul la Campionatul Mondial de baschet. Revenire de senzație în ultimul sfert cu Australia

Echipa națională a Franței a obținut locul trei la Campionatul Mondial de baschet masculin, duminică, după ce a învins în finala mică Australia, la Beijing, scor 67-59.

Franța a fost condusă la pauza mare cu 30-21, iar înaintea ultimului sfert, tabela de scor arăta 46-42 în favoarea Australiei. În ultimele minute, francezii au reușit o revenire impresionantă, adjudecându-și ultimul sfert cu 25-13 și câștigând partida.

Cei mai buni marcatori din tabăra francezilor au fost Nando de Colo, cu 19 puncte, și Evan Fournier, cu 16.

Astfel, Franța și-a egalat recordul obținut la ediția din 2014, când a obținut, de asemenea, medalia de bronz.

Finala mare a Campionatului Mondial de baschet are loc duminică, de la ora 15:00, la Beijing, între Argentina și Spania.

Publicat: 15 09. 2019, 13:49
Actualizat: 15 09. 2019, 13:50