FOTO** CSM Satu Mare a obținut victoria în amicalul cu ICIM Arad

Baschetbalistele formației CSM Satu Mare au jucat sâmbătă, un meci amical în compania echipei ICIM Arad. Elevele lui Dan Fleșeriu s-au descurcat foarte bine și au reușit să se impună cu scorul de 76-57 (35-29).

Echipa sătmăreană s-a întărit cu patru jucătoare noi, este vorba de Uthaya Drye, Dara Kovacevic, Megan Zullo și Hajnalka Szilmak. Tocmai de aceea, sâmbătă s-a organizat la Satu Mare, în sala LPS o partidă amicală pentru prezentarea lotului. Noile venite au arătat că s-au acomodat destul de repede cu noua lor echipă și au făcut o partidă frumoasă.

Înainte ca partida să înceapă, primarul municipiului Satu Mare, Dorel Coica și președintele CSM, Vasile Fogel le-a înmânat fetelor câte o floare.

Formația noastră a dominat aproape în totalitate meciul, câștigând sferturile unu, trei și patru fără probleme, cu o diferență de scor destul de mare (22-10, 21-11 și 20-17). În primul sfert gazdele s-au descurcat foarte bine, prima care a deschis scorul a fost Khadijah Whittington.  Sfertul secund a fost condus de arădence care au evoluat mai bine decât echipa noastră, scor 13-19. Cu toate acestea CSM a intrat la vestiare cu un avantaj 35-29.

Partea două a jocului a fost adjudecată cu ușurință de baschetbalistele CSM-ului. Antrenorul Dan Fleșeriu a rulat între lotul.

CSM  Satu Mare au înscris: Utahya Drye 16p, Andreea Orosz 13p, Dara Kovacevic 13p, Annemarie Părău 10p, Shanika Freeman 9p, Khadijah Whittington 7p, Megan Zullo 6p, Rada Giurgiu 2p, Renata Szmutku.