EUROBaschet 2015 | Serbia a învins Spania într-o posibilă finală. Finlanda a fost aproape de o mare lovitură în Franța. Rezultatele înregistrate în prima zi

Campionatul European de baschet masculin, găzduit în premieră în patru țări (Franța, Germania, Croația și Letonia), a debutat la superlativ, chiar cu o posibilă finală mare, Serbia – Spania, așa cum a pronosticat-o și Cătălin Burlacu, campion cu CSU Asesotf Ploiești și actual component al SCM U Craiova. Vicecampionii europeni au început excelent, cu un prim sfert câștigat la 10 puncte diferență (scor 21-11), dar sârbii au venit tare din urmă, iar la final ei au fost cei care au câștigat la o diferență de 10 puncte (scor 80-70).

Serbia a avut un sfert trei de vis, pe care l-a câștigat cu 28-16, dar Pau Gasol a întârziat sărbătoarea adversarilor în ultimul sfert, când a marcat opt puncte, asigurând un final încins: 71-70. Nemanja Belica a răspuns cu aproximativ 100 de secunde înainte de final cu un coș de trei puncte (74-70), pentru ca lovitura decisivă să vină de la Bogdan Bogdanovic cu o altă aruncare de trei puncte.

Pau Gasol, jucătorul lui Chicago Bulls, a avut o reacție pe Twitter după înfrângerea suferită, susținând că echipa trebuie să joace mult mai bine pentru a câștiga.

Finlanda a fost la un pas de a da lovitura primei zile, într-un meci jucat la Montpellier cu țara gazdă, în fața a peste 10.000 de spectatori. Campioana en-titre nu a forțat, având controlul jocului în primele trei sferturi, dar în ultimele 10 minute nordicii au avut o reacție extraordinară, iar cu 21-13 rezultatul sfertului, au reușit să trimită meciul în prelungiri. Simțind pericolul, Franța și-a luat rolul de favorită în serios iar pe parcursul celor 5 minute s-a impus cu 16-6. Rezultat final, Franța – Finlanda 97-87. Tony Parker a fost principalul realizator, cu 23 de puncte. De partea cealaltă, Gerald Lee, campion cu Asesoft Ploiești în ultimul sezon, a contabilizat la final 10 puncte.

Danilo Gallinari, jucătorul lui Denver Nuggets, este primcipalul marcator după prima zi a Campionatului European de baschet, italianul realizând 33 de puncte în partida pe care naționala țării sale a pierdut-o totuși în fața Turciei (scor 87-89)