EURO Baschet 2015 | Grupa „morții” pentru Germania lui Dirk Nowitzki. Serbia, drum deschis către finala de la Lille. Tabloul complet al optimilor de finală

• Prima fază a Campionatului European de baschet masculin, competiție găzduită de patru țări (Franța, Germania, Croația și Letonia), s-a încheiat, la sfârșitul celor 5 etape din grupe fiind consemnate și eliminările a două națiuni importante, Rusia și Germania. La polul opus s-au aflat Franța, Serbia și Grecia, care au avansat în turneu cu victorii pe linie.

Dacă Rusia s-a prezentat lamentabil în primele 3 partide, încercând să-și mai spele imaginea în ultimele două jocuri din Grupa A cu Franța și Bosnia, în schimb, Germania a sucombat într-o grupă teribilă (Grupa B), cu Serbia, Italia, Spania și Turcia. Naționala lui Dirk Nowitzki (37 ani) a pierdut meciurile cu toți cei patru adversari de calibru, dar la mare luptă într-o partidă cu Spania! În meciul de joi, ibericii au câștigat cu 77-76, după un joc pe care l-au controlat în totalitate, dar pe care au fost gata-gata să-l scape din mână.

Înaintea ultimului sfert, Spania avea un avantaj de 11 puncte, dar pe fondul unor coșuri realizate de la mare distanță, Germania a ajuns la o posesie distanță în ultimul minut. Gazdele au avut chiar șansa să trimită partida în prelungiri, dar cel mai bun om al echipei în fața Spaniei, Dennis Schroder (26 puncte), a ratat ultima aruncare liberă pentru 77-77, cu 3 secunde înainte de final!

Spania a scăpat la „mustață” de o eliminare incredibilă și chiar a ocupat locul secund în Grupa B, prin jocul rezultatelor directe cu Turcia și Italia. Traseul până în finală al ibericilor este însă foarte dificil, cu Polonia și apoi posibil Grecia și Franța pe traseu! Dar când îl ai pe Pau Gasol în echipă orice este posibil. Jucătorul lui Chicago Bulls este cel mai bun realizator după faza grupelor, având de 23 de puncte pe meci.

Tot din Grupa B vine și cea mai în formă națională a momentului, Serbia, care exceptând partida cu Germania (scor 68-66) și-a dominat clar adversarii și a câștigat la diferențe importante, inclusiv cu Spania (scor 80-70). Vecinii României au o jumătate de tablou mai mult decât accesibilă, cu Finlanda, posibil Croația și Lituania / Italia până în finală. Spre exemplu, Croația a pierdut joi în fața Georgiei (71-58) în Grupa C, iar Lituania s-a chinuit în patru din cele 5 jocuri disputate în Grupa D, fiind învinsă de Belgia (74-76) și câștigând în OT cu Cehia (85-81).

După prima fază a întrecerii ar mai fi de remarcat că Franța nu a avut probleme în a câștiga Grupa A, chiar dacă a avut nevoie de prelungiri cu Finlanda (97-87) și s-a impus la diferențe strânse cu Polonia (69-66) și cu Rusia (74-67). Meciul pentru primul loc cu Israel l-a câștigat categoric (scor 86-61), chiar și fără ca Tony Parker să fie în cea mai bună zi. Cu victorii pe linie a mai avansat și Grecia (Grupa C).

Mantas Kalnietis (Lituania) este cel mai bun pasator de până acum, având o medie de 8.3 assist-uri pe meci, în timp ce Jan Vesely s-a instalat pe primul loc în topul celor mai buni jucători la recuperare. Media cehului este de 10 recuperări pe meci.

De sâmbătă, cele 16 naționale calificate în faza eliminatorie vor juca la Lille, pe stadionul Pierre-Mauroy. Organizatorii francezi au pregătit în incinta acestui stadion o arenă de baschet cu 27.500 de locuri! Miza optimilor este fantastică, cine se impune are șanse mari să ajungă și la Jocurile Olimpice de la Rio. Primele două națiuni de la Campionatul European se califică direct, în timp ce locurile 3-7 vor ajunge la turnee preolimpice de calificare.